🐠Usuń szkodliwe substancje z akwarium Więcej tutaj 05d 20g 30m 08s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak wybrać substrat do akwarium - różnice, porównanie, wady i zalety

Wcześniej wybór substratu do akwarium był bardzo prostą sprawą. Nie było innej możliwości niż użycie oczyszczonego piasku kwarcowego (żwiru), a akwaryści musieli decydować jedynie o wielkości ziaren. Dzisiaj na rynku istnieje dużo większy wybór, a dla wielu osób wygodniejszym rozwiązaniem jest specjalny substrat od zwykłego piasku do akwarium. W chwili obecnej na rynku możemy znaleźć 3 typy substratu:     


1) Zwykły żwir kwarcowy, piasek
Chodzi o inertne podłoże, które niespecjalnie przyczynia się do równowagi w akwarium w przeciwieństwie do substratów, które opisane są dalej.  Nie zawiera żadnych składników odżywczych. Jego funkcja ogranicza się do umożliwienia korzeniom roślin zakotwiczenie dając im podporę. Jest to podłoże dla tych, którzy nie przywiązują dużej wagi do roślin w akwarium, a koncentrują się na rybach.
Jeśli Twoim celem jest również uprawianie roślin lepsze będą dla Ciebie glinowe substraty (patrz dalej).  Piasek może być również oczywiście wykorzystany w akwarium z roślinami. Warunkiem jest jednak regularne (najlepiej codzienne) nawożenie kolumny wody płynnymi nawozami lub położenie, zupełnie na dno, substratu aktywnego (patrz akapit na końcu artykułu).
Polecana wielkość ziarna: Dla zwykłych akwariów polecamy wielkość ziarna od 1 do 4 mm. W mniejszych frakcjach, w dolnych częściach może wystąpić gnicie. W większych frakcjach często zdarza się, że odpady rybne wpadają do żwiru i bardzo ciężko je posprzątać, co również powoduje gnicie.    
 
Przykłady piasku:

Najlepszy piasek do akwarium do codziennego użycia

Najlepszy piasek na pierwszy plan, do dekoracji (nie polecamy do używania w całym akwarium)

2) Substraty z gliny palonej bez zawartości składników odżywczych

Chodzi o glinę, która została wypalona. Poprzez ten proces zyskuje twardą konsystencję (nie kruszy się i nie brudzi wody). Akwaryści docenią posiadane przez nią korzystne właściwości:
Gliniane granulki są bardzo porowate, podobnie jak gąbki do zmywania naczyń. Pomaga to osadzić się pożytecznym bakteriom w znacznie większej liczbie w podłożu, co wspomaga możliwość biofiltracji akwarium. Akwarium będzie działać tak jak przy uruchomieniu dodatkowego filtra.
Podłoża te są również dużo lżejsze od żwiru. Z tego powodu dno nie osiada, co jest dobre dla korzeni roślin.
Tego typu substraty potrafią pobrać składniki odżywcze z kolumny wody. Składniki odżywcze są wykorzystane przez korzenie roślin, dzięki czemu nie pływają niepotrzebnie w kolumnie wody, gdzie mogłaby z nich korzystać rzęsa.
Naturalny wygląd - zazwyczaj mają brązowy lub czarny kolor.
Wady używania piasku: Glinowe podłoża są lżejsze, dlatego ciężko z nich zrobić nierówny teren w akwarium - wzgórza itp. Mają tendencję obsypywać się do poziomego dna. Dodatkowo nie zawierają żadnych składników odżywczych, także konieczne jest nasypanie pod nie substratu aktywnego (patrz koniec artykułu) lub nawożenie kolumny wody.

Przykłady palonych substratów:

UNISOIL substrat do akwarium – substrat podobny do JBL Manadu. Posiada bardzo dobrą cenę w stosunku do jakości jaką prezentuje. Mówimy tu o palonej glinie, która ma porowatą strukturę, umożliwiającą kolonizację bakterii nitryfikacyjnych, które czyszczą wodę. Substrat potrafi również częściowo wchłonąć składniki odżywcze z wody, dzięki czemu rośliny mogą je pobierać również przez korzenie. Jest to substrat wyprodukowany w Niemczech, tak samo jak JBL Manado.    


Rataj Profi Soil – bardzo dobry, czarny substrat. Odpowiedni również do nano akwariów. Wadą jest jego lekkość, przez którą nie można utworzyć nachylonego terenu w akwarium. Wielkość ziaren to około 1-2 mm:

https://www.invital.pl/rataj-profi-soil-1-2mm-2-l

https://www.invital.pl/rataj-profi-soil-1-2mm-8-l

 

JBL Manado – jego kolor to brązowo-czerwony. W odróżnieniu od Profi Soilu ma większą wielkość ziaren, około 2-4 mm, co dalej nadaje się do użytku: 

https://www.invital.pl/jbl-manado-3l

https://www.invital.pl/jbl-manado-5l

https://www.invital.pl/jbl-manado-10l


Rataj Aquaclay Ground – również bardzo podobny do JBL Manadu:


https://www.invital.pl/rataj-aquaclay-ground-2-l

https://www.invital.pl/rataj-aquaclay-ground-10-l


3) Suszone substraty z gliny z zawartością składników odżywczych

Substraty te są suszone, nigdy palone. Mówimy o żyznej glinie, która jest wytłaczana do formy kuleczek w rozmiarze około 2 mm, a następnie w tej postaci suszona. Glina wysypana na dno akwarium wygląda jak kompost, z tą różnicą, że nie będzie brudzić wody, nie będzie się kruszyć i będzie zwarta. Typowym przedstawicielem tej kategorii jest japoński substrat ADA Aquasoil.

+ Zalety:

Substraty tego typu mają wszystkie zalety palonej gliny, ale zapewniają także inne korzyści:
Potrafią obniżyć pH i twardość wody na wymaganą wartość dla ryb i roślin tropikalnych, dzięki temu, że są zrobione z próchnicy, Zawierają wszystkie składniki odżywcze dla roślin, nie ma potrzeby używać do nich aktywnych substratów, czy w jakikolwiek sposób nawozić wodę
Nie są tak lekkie jak palona glina dzięki czemu można z nich stworzyć pagórki i nierówny teren
Pobierają jeszcze więcej składników odżywczych z kolumny wody – wszystkie składniki odżywcze są dostępne dla korzeni roślin, w wodzie jest ich minimalna ilość, co zapobiega powstawaniu glonów

- Wady:

Przez pierwsze 3 tygodnie od założenia akwarium z substratów wydobywają się niewidzialne substancje azotowe (substrat składa się z organicznych pozostałości - próchnicy). Po tym czasie podłoże jest całkowicie bezpieczne, podobnie do żwiru. Z tego powodu dopiero po trzech tygodniach od założenia akwarium można wpuścić ryby. Na początku należy wodę wymieniać codziennie lub co drugi dzień dużą ilość wody. Rośliny można posadzić od razu pierwszego dnia.  

Przykłady:

Ebi Gold Soil - Podłoże Ebi Gold Soil stabilizuje ważne wartości wody. Podłoże występuje w postaci granulek o niereguralnym porowatym kształcie co sprawia, że są one idealnym miejscem do rozwoju istotnych mikroorganizmów i bakterii potrzebnych przy hodowli krewetek. Zastosowanie podłoża Ebi Gold Soil sprawia że naturalne warunki życiowe są zrównoważone i optymalne.

https://www.invital.pl/substraty-do-akwarium?v=ebi-gold

ADA Aqua Soil Amazonia – najbardziej znany substrat w tej kategorii na świecie. Jest produkowany w różnych kolorach (czarny o nazwie Amazonia oraz brązowy o nazwie Africana) i w różnych wielkościach ziaren Normal i Powder. Powder nadaje się do mini akwariów i małych roślin na pierwszym planie akwarium: 

https://www.invital.pl/ada-aqua-soil-amazonia-9l

4) Aktywne substraty pod piasek i paloną glinę

W przypadku gdy chcecie w akwarium hodować rośliny a jako podłoża użyliście piasku lub palonej gliny, musicie pod nią umieścić aktywny substrat dla korzeni. Pod suszoną glinę nie ma konieczności dawania na dno aktywnego substratu. Na początek używamy aktywnego substratu i zasypujemy go piaskiem lub paloną gliną. Aktywnych substratów na rynku jest mnóstwo. Opiszemy niektóre z nich:   

Dennerle Deponit Mix – występują różne wielkości opakowania. Pasuje do wszystkich normalnych akwariów:

https://www.rostlinna-akvaria.cz/eshop/specialni-substraty-pro-rostliny/dennerle-deponit-mix-professional-9v1-2-4-kg

JBL Aquabasis Plus – zawiera głównie żelazo

Dennerle NutriBasis 6v1 – jest przeznaczony do mocno zarośniętych akwariów roślinnych

Rataj Stare dno – jest to czeski producent. Do jego wyprodukowania używana jest inna technologia niż w przypadku pozostałych substratów  – zawiera pożyteczne bakterie.

ADA Power Sand – Mercedes wśród aktywnych substratów. Producent ADA zaleca używać razem z ADA Aqua Soilem.

Nawozy do substratów

Jeśli planujecie hodować dużą liczbę roślin, lub chcecie po prostu nawozić dno akwarium najlepszym rozwiązaniem będzie użycie nawozowych pałeczek, tabletek lub kuleczek:

NPK tabletki - jako jedyne na rynku zawierają azot i fosfor. Z tego względu NPK są najlepsze do zarośniętych akwariów.

Easy Life Root Sticks – są to nawozowe pałeczki od holenderskiego producenta.

Nawozowe, gliniane kuleczki –  są to gliniane kuleczki, w których wystepują składniki odżywcze. W ofercie znajdziecie czeskiego producenta Rataj i niemieckiego JBL.

 

 

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt na sklep@invital.pl

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj