🎁🎄 Vouchery świąteczne dla akwarystów Więcej tutaj

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Inspiracje i rady odnośnie wyboru roślin

Wybór układu akwarium w zależności od złożoności i wielkości akwarium:

Dla osób zaczynających swoją przygodę z akwarystyką bardzo skomplikowane jest to, by prawidłowo orientować się w różnorodnej ofercie gatunków roślin akwariowych. W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo nieprawdopodobnie dużo gatunków roślin akwariowych, bo aż około 280, z czego znaczna większość jest do dyspozycji w naszym magazynie w Cieszynie. Tylko nieliczni m.in. nasi specjaliści zatrudnieni w magazynie dbający o naszą hodowlę, mający wielokrotnie w ręce każdy poszczególny gatunek rośliny doskonale się na tym znają w związku z czym razem stworzyliśmy ten artykuł z przykładami dla początkujących akwarystów. Dzięki niemu każdy będzie w stanie wybrać sobie odpowiednie rośliny.

Wymagania

Niestety, nie każda roślina będzie dobrze rosła w każdym akwarium. Niektóre rośliny wymagają dużej ilości światła, dodawania nawozu lub nawet CO2. Z tego powodu podzieliliśmy wszystkie rośliny na trzy kategorie. To logo znajdą Państwo w sklepie internetowym dla każdej rośliny.

  rośliny te będą rozwijać się praktycznie w każdym akwarium. Nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o oświetlenie, brak konieczności intensywnego nawożenia i dostarczania CO2. Będą również rosły w klasycznych zestawach akwariowych ze sklepu. Oczywiście, obowiązuje zasada, że jeśli będą miały zapewnione oświetlenie, nawożenie oraz CO2 i inne, zawsze będą piękniejsze i silniejsze.

 oznaczone w taki sposób rośliny będą rosły w akwariach o średnim oświetleniu, gdzie czasem należy je nawozić. Rośliny docenią również dostarczanie CO2, można je również hodować bez CO2 zakładając mniejsze przyrosty i wielkości liści. Nie polecamy tego typu roślin do akwariów ze słabymi świetlówkami.

  chodzi przede wszystkim o niskie roślinki na pierwszy plan, które bez wątpienia wymagają dużej ilości światła i dostarczania CO2.

Rośliny należy dobierać do akwarium, w którym mają rosnąć. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, jak intensywne oświetlenie posiadamy oraz to czy nawozimy CO2. Zgodnie z logiem trudności w sklepie internetowym łatwo Państwo rozpoznacie, którą roślinę można zakupić. Istnieje również możliwość sortowania roślin ze względu na ich wymagania, wystarczy jedynie odhaczyć odpowiedni filtr w naszym sklepie internetowym a pokażą się Państwu jedynie rośliny o wskazanym przez Was stopniu trudności.

Gdzie umieścić roślinę w akwarium

Teraz już wiemy, jakie rośliny możemy zakupić do naszego akwarium. Ważne są jednak jego wymiary, żebyśmy wiedzieli, w której części akwarium je posadzić. Każda roślina osiąga w akwarium inną wysokość i dlatego każdą roślinę oznaczyliśmy logiem z tym, gdzie można ją zasadzić. Wiele zależy również od wielkości akwarium, gdyż może się zdarzyć, że roślina będzie pasować zarówno do środka jak i w tle akwarium, jeśli akwarium jest mniejsze. Rośliny można wyfiltrować sobie raz jeszcze bezpośrednio w kategorii:

- należą tutaj rośliny, dorastające do 10 cm. Rośliny te można umieścić na pierwszym planie i wytworzyć z nich tzw. dywan. Do akwariów poniżej 60 litrów należy wybierać rośliny w dolnej granicznej wysokości.

- chodzi o rośliny dorastające do ok. 30 cm. W małych akwariach do 60 litów rośliny te można umieścić również w tle.

- do grupy tej zaliczamy rośliny dorastające do 30 cm i więcej. Na szczęście rośliny te są zdolne do całkowitego dostosowania się do wysokości akwarium i w małych akwariach więc nie dorastają do takiej wysokości. W akwarium o pojemności 300 l rośliny te bez problemów dorastają do 50 cm i więcej. W małych akwariach nie przekraczają 35 cm. Jak tylko dotrą do powierzchni wody, już tak nie rosną.

roślin tych nigdy nie sadzi się do substratu, ale przywiązuje się je lub przylepia do kamieni i korzeni w akwarium. W tym celu można użyć nylonowej żyłki lub kleju. W substracie rośliny te nie rozwijałyby się – chodzi o mchy, Anubiasy i Microsoria.

są umieszczane na powierzchni wody w akwarium w celu zapewnienia rybom w danym miejscu cienia i odprowadzenia nadmiaru składników odżywczych.

Teraz już wiadomo, gdzie w akwarium należy umieścić poszczególne rośliny. Jeśli zakładają Państwo akwarium od podstaw, dobrym pomysłem jest narysowanie sobie akwarium ( widok z góry) i zaznaczenie kółeczkami miejsc, gdzie dane rośliny zostaną umieszczone. W zależności od wielkości kółeczek ustalą Państwo ilość potrzebnych koszyczków lub kubków roślin.

Podstawowe gatunki roślin i ich pielęgnacja

Jak już na samym początku zostało powiedziane na rynku istnieje około 300 gatunków roślin akwariowych. Można jednak podzielić je na kilka grup. Poszczególne rośliny w grupie różnią się między sobą jedynie kolorem czy wielkością, ale mają takie same podstawowe cechy. Do podstawowych grup zaliczamy:

Rośliny łodygowe

Jak już sama nazwa wskazuje są to rośliny o długiej łodydze, z której wyrastają listki. Ich rozmnażanie i pielęgnacja jest łatwa - wystarczy przyciąć łodygę w połowie wysokości akwarium. Górną część można zasadzić i wypuści ona korzenie, albo ją wyrzucić. Pozostała część łodygi rośliny, która pozostała w podłożu w ciągu dwóch odbije się i wyrosną z niej nowe 2-3 łodygi. Gdy tylko osiągną poziom wody w akwarium, ucinamy je ponownie, tym razem kilka cm powyżej poprzedniego cięcia.

Typowymi ich przedstawicielami są rodzaje Alternanthera, Hygrophila, Limnophila, Ludwigia, Myriophyllum, Rotala.

Rośliny rozetowe

Rośliny te mają zawsze po kilka ale za to dużych liści, które wyrastają z jednego miejsca i tworzą rozetę. Tworzą bogaty system korzeniowy a pielęgnujemy je poprzez odcinanie najstarszych liści. Zwykle są bardzo mało wymagające. Do roślin tych należą rodzaje Echinodorus i Cryptocoryne.

Rośliny kłączowe

Zasadniczo roślin tych nie sadzimy do substratu. Jedynie przyklejamy je lub przywiązujemy do kamieni i korzeni. W zasadzie są to bardzo mało wymagające paprocie i nie potrzebują bezpośredniego oświetlenia ani nawozu.

Typowymi przedstawicielami są rośliny rodzaju Anubias i Microsorium.

Rośliny dywanowe

Są to bardzo niskie rośliny dorastające do 10 cm. Zazwyczaj mają większe wymagania odnośnie oświetlenia, ponieważ trudno się do nich, do ziemi dostaje. Są jednak bardzo efektowne. Pielęgnuje się je obcinając je w podobny sposób przypominający koszenie trawy w ogrodzie.

Znajdą je Państwo w kategorii rośliny dywanowe.

Poniżej znajdą Państwo kilka podstawowych inspiracji akwariów. Dla każdego akwarium znajdą Państwo dwa obrazki, pierwsze - to zdjęcie akwarium z przodu, a drugie to szkic (z góry) użytych roślin. Szary kolor na szkicu wskazuje na dekoracje takie jak korzenie i kamienie, które oferujemy Państwu w naszym sklepie internetowym albo pojedynczo lub bezpośrednio sfotografowane. Jeśli na szkicu liczba danej rośliny została zaznaczona wielokrotnie, oznacza to, że dla pierwszego sadzenia na daną powierzchnię będą Państwo potrzebować więcej koszyczków roślin.

Zaczynamy od najmniejszych akwariów i przesuwamy się w dół aż do akwariów o objętości powyżej 300 litrów:

 

LAYOUT 103 28 litrów

Wymiary Akwarium :40x25x25 cm
Rośliny:A. Vallisneria torta
B. Ranunculus papulentus
C. Marsilea hirsuta

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout103/18299

 Layout 102 25 litrów

Wymiary Akwarium :30x30x30 cm
Rośliny:A. Salvinia natans
C. Rotala "Bonsai"
D. Alternanthera reineckii Mini
E. Helanthium tenellum "Green"
F. Eleocharis acicularis "Mini"
G. Pogostemon erectus
H. Anubias "Petite"
I.Eleocharis montevidensis 
J. Taxiphyllum barbieri
K. Staurogyne repens

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout102/18072 

Layout 1 54 litrów

Wymiary Akwarium:60x30x30 cm
Rośliny:A. Echinodorus "Bleherae"

B. Limnophila sessiliflora

C. Vallisneria americana 'Natans'
D. Cryptocoryne wendtii 'Tropica'

E. Microsorum pteropus 'Windeløv'

F. Cryptocoryne parva

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout1/4382

Layout 71 60 litrów

Wymiary Akwarium :60x30x36 cm
Rośliny:A. Hemianthus callitrichoides "Kuba"
B. Eleocharis parvula         
C. Anubias "Petite"
D. Lilaeopsis brasiliensis
E. Staurogyne repens
G. Hemianthus micranthemoides 
H. Vesicularia ferriei
I. Vesicularia dubyana "christmas"

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout71/5275 

Layout 113 75 litrów

Wymiary Akwarium :65x35x36
Rośliny:1. Cyperus helferi
2. Helanthium "Quadricostatus"
3. Helanthium tenellum "Green"
4. Eriocaulon cinereum
5. Eleocharis acicularis "Mini"
6. Micranthemum "Monte Carlo"
7. Staurogyne repens

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout113/21277 

Layout 74 100 litrów

Wymiary Akwarium :75x40x35 cm
Rośliny:A. Microsorum pteropus "Trident"
B. Nymphoides hydrophylla "Tchajwan"
C. Hottonia palustris 
D. Eleocharis parvula
E. Taxiphyllum "Spiky"

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout74/5278 

Layout 63 100 litrów

Wymiary Akwarium :75x40x35 cm
Rośliny:A. Microsorum pteropus 
B. Echinodorus "Bleherae"
C. Rotala rotundofolia
D. Cryptocoryne beckettii "Petchii"
E. Eleocharis parvula
G. Taxiphyllum "Spiky"

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout63/5267 

Layout 2 128 litrów

Wymiary Akwarium :80x40x40 cm
Rośliny:A. Ceratopteris thalictroides 
B. Hygrophyla polysperma "Rosanervig"
B. Hygrophyla "Siamensis 53B"
C. Anubias barteri var. caladiifolia
C. Anubias barteri caladiifolia
D. Anubias barteri "Coffeefolia"
E. Anubias barteri var. nana
E. Anubias barteri var. nana
F. Cryptocoryne beckettii "Petchii"
F. Cryptocoryne beckettii "Petchii"
G. Lilaeopsis brasiliensis
H. Taxiphyllum barbieri

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout2/4383 

Layout 22 160 litrów

Wymiary Akwarium :100x40x40 cm
Rośliny:A. Lobelia cardinalis
B. Pogostemon helferi
C. Staurogyne repens
D. Cryptocoryne wendtii "Tropica"
E. Ludwigia glandulosa
F. Pogostemon erectus
G. Helanthium "Vesuvius"
H. Vallisneria nana
I. Hygrophila difformis
J. Myriophyllum mattogrossense
K. Bacopa caroliniana

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout22/4921 

Layout 89 180 litrów

Wymiary Akwarium :100X40X45 cm
Rośliny:A. Hygrophila difformis
B. Echinodorus "Bleherae"
C. Ludwigia palustris
D. Vallisneria americana "Natans"
E. Hygrophila "Siamensis 53B"
F. Pogostemon helferi
G. Alternanthera reineckii Rosanervig
H. Eleocharis parvula
I. Hydrocotyle tripartita
J. Lilaeopsis brasiliensis 
L. Anubias barteri var. nana
M. Anubias "Petite"

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout89/5293

Layout 82 180 litrów

Wymiary Akwarium :100X40X45 cm
Rośliny:1. Limnophila hippuridoides
2. Ludwigia palustris
3. Eleocharis montevidensis
4. Hydrocotyle tripartita
5. Hygrophila pinnatifida
6. Anubias "Petite"
7. Helanthium tenellum "Green"

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout82/5286

Layout 81 180 litrów

Wymiary Akwarium :100X40X45 cm
Rośliny:1. Rotala "Green"
2. Limnophila sessiliflora
3. Microsorum pteropus "Trident"
4. Anubias "Petite"
5. Glossostigma elatinoides
6. Anubias barteri var. nana
7. Eleocharis acicularis "Mini"
8. Taxiophyllum barbieri

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout81/5285 

Layout 78 180 litrów

Wymiary Akwarium :100X40X45 cm
Rośliny:1. Rotala "Green"
10. Eleocharis acicularis "Mini"
11. Marsilea hirsuta
12. Vesicularia creeping moss
13. Vesicularia dubyana "Christmas"
2. Limnophila hippuridoides 
3. Microsorum pteropus "Trident"
4. Anubias barteri var. nana
5. Anubias "Petite" 
6. Eleocharis parvula
7. Rotala "Bonsai"
8. Staurogyne repens 
9. Ranunculus inundatus

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout78/5282 

Layout 45 180 litrów

Wymiary Akwarium :100X40X45 cm
Rośliny:A. Anubias "Petite"
B. Bolbitis heudelotii
C. Cryptocoryne wendtii
D. Cryptocoryne x willisii
E. Elanthium "Quadricostatus"
F. Eleocharis parvula
G. Hydrocotyle tripartita
H. Ludwigia repens "Rubin"
I. Microsorum pteropus 
K. Myriophyllum mattogrossense
L. Nymphaea lotus
M. Vesicularia Creeping moss

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout45/5040 

Layout 46 200 litrów

Wymiary Akwarium :100x45x50 cm
Rośliny:A. Anubias barteri var. caladiifolia
B. Echinodorus "Barthii"
C. Helanthium "Quadricostatus"
E. Microsorum pteropus
F. Cryptocoryne beckettii "Petchii"
G. Microsorum pteropus "Windelov"
H. Pogostemon helferi

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout46/5041 

Layout 108 250 litrów

Wymiary Akwarium :100x50x50
Rośliny:1. Cryptocoryne beckettii "Petchii"
10. Echinodorus "Reni"
11. Ludwigia palustris
12. Vallisneria spiralis "Tiger"
2. Bucephalandra 
3. Microsorum pteropus "Trigent"
4. Microsorum pteropus 
5. Anubias barteri var. caladiifolia
6. Staurogyne repens
7. Marsilea hirsuta
8. Echinodorus "Bleherae"
9. Echinodorus "Ozelot"

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout108/21195 250

Layout 54 270 litrów

Wymiary Akwarium :90x50x60 cm
Rośliny:A. Nymphoides hydrophilla "Taiwan"
B. Rotala macrandra
C. Heteranthera zosterifolia
D. Alternanthera reineckii "Mini"
E. Staurogyne repens
F. Riccia fluitans
G. Vesicularia dubyana "Christmas"
H. Eleocharis acicularis "Mini"
I. Pogostemon erectus 
J. Rotala "Bonsai"
K. Vesicularia Creeping moss
L. Glossostigma elatinoides
M. Hemianthus callitrichoides "Kuba"
N. Marsilea hirsuta
O. Lilaeopsis brasiliensis

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout54/5258 

Layout 95 300 litrów

Wymiary Akwarium :120x50x50 cm
Rośliny:A. Vallisneria nana
B. Ludwigia palustris
C. Lagenandra meeboldii "Red"
D. Bacopa "Compact"
E. Cryptocoryne beckettii "Petchii"
F. Cryptocoryne x willisii
G. Cryptocoryne parva
H. Eleocharis parvula
I. Microsorum pteropus 
J. Anubias "Petite" 
K. Taxiphyllum "Spiky"

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout95/5299 

Layout 48 300 litrów

Wymiary Akwarium :120x50x50 cm
Rośliny:A. Ludwigia repens "Rubin"
B. Echinodorus "Bleharae"
C. Helanthium "Quadricostatus"
D. Echinodorus "Reni"
E. Taxiphyllum "Spiky"
F. Cladophora aegagropila
G. Cryptocoryne beckettii "Petchii"
H. Microsorum pteropus 
I. Microsorum pteropus "Windelov"
J. Microsorum pteropus
K. Microsorum pteropus
K. Microsorum pteropus
L. Anubias barteri var. caladiifolia

https://tropica.com/en/inspiration/layout/Layout48/5043

Więcej inspirujących akwarii znajdziecie na wspanialej stronie  Duńskiej firmy TROPICA https://tropica.com/en/inspiration/

 

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj