🐠Usuń szkodliwe substancje z akwarium Więcej tutaj 05d 18g 56m 48s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jakie oświetlenie wybrać do Waszego akwarium

Drodzy akwaryści,
ponieważ w ostatnim czasie pytania związane z oświetleniem należą do najczęściej zadawanych przez Państwa, zgromadziliśmy więc interesujące Was wiadomości i zdecydowaliśmy się napisać nowy artykuł z poradami w jaki sposób wybrać oświetlenie do Waszego akwarium.

Żebyśmy mogli wybrać oświetlenie, należy najpierw podzielić je wg. podstawowych parametrów.

Podział oświetlenia według:

Typu technologii

1. Świetlówki

Ten typ technologii jest chyba najbardziej znany. Są to klasyczne świetlówki, bądź cieńsze T5 lub grubsze T8, zasilane statecznikiem lub starterem.

ZaletyWady
+ możliwość wymiany świetlówki po zużyciu- brak możliwości ściemniania / rozwidniania
- brak możliwości nastawienia intensywności oświetlenia
- grubszy korpus oprawy (rozpraszający element = brzydki)
- wyższy pobór prądu niż u LED (świetlówka świeci na wszystkie strony mimo to, iż mają Państwo reflektory, w ten sposób wiele światła gubi)
- nie można "miksować" kolorowego odcienia światła jak u LED za pomocą kontrolera

Na ogół można powiedzieć, że nie używa się już tego typu technologii, świetlówki zostały całkowicie wyparte przez oświetlenie LED.

2. Lampy HQI

Lampy HQI są zwykle używane w głębszych akwariach, ewentualnie w akwariach z kwadratową podstawą, ponieważ chodzi o oświetlenie punktowe, są więc krótkie.

ZaletyWady
+ nadają się do głębokich akwariów (80 cm i więcej)- zwykle droższe
+ wytwarzają cienie na dnie akwarium- nie nadają się do zwyczajnych akwariów
+ możliwość wymiany lampy wyładowczej po jej zużyciu- brak możliwości regulacji wydajności
- brak możliwości efektu ściemniania i rozwidniania
- nie można "miksować" kolorowego odcienia światła jak u LED

Technologia ta nigdy nie była zbyt rozszerzona. Zwykle używa się tylko w głębokich kadziach lub w specjalnych przypadkach i dlatego nie zobaczą jej często Państwo nad akwarium. Obecnie zaczęto już stosować technologię COB LED, która zastępuje HQI. Technologię tą posiada oświetlenie Chihiros seria X.

3. Oświetlenie LED

Obecnie doceniany najpopularniejszy typ oświetlenia, które jest stosunkowo uniwersalne i możne być używane we wszystkich akwariach z kilkoma wyjątkami. Najprawdopodobniej numer 1 dla Państwa akwarium.

ZaletyWady
+ nadaje się do klasycznych i głębokich akwariów (Chihiros seria X)- u większości oświetlenia nie można w oficjalny sposób po jej zużyciu (kilka lat) wymienić diod LED
+ niższy pobór prądu (diody świecą tylko w dół, więc światło się nie gubi i są najefektywniejsze)
+ możliwość regulacji wydajności (bardzo ważne)
+ możliwość efektu ściemniania i rozwidniania
+ możliwość "miksowania" kolorowego odcienia światła za pośrednictwem kontrolera (jeśli mają Państwo wielokolorowe diody LED)
+ cienki korpus oświetlenia = elegancki wygląd
+ bezpieczeństwo, zasilanie 12V lub 24V w przeciwieństwie do HQI i świetlówek (230V)

Oświetlenie LED będzie niewątpliwie oczywistym wyborem dla niemal wszystkich akwarystów.

 

 

Światło widzialne

1. Jednokolorowe

W skład grupy tej wchodzi większość oświetlenia. Zazwyczaj będzie to kolor zimny biały lub ciepła biel. Odcień nie ma wpływu na wzrost roślin, więc można wybrać zgodnie ze swoimi preferencjami to, co Państwu się bardziej podoba. Zazwyczaj wybiera się dzienną / zimną biel z temperaturą światła około 6000 K.

 

- Lampy HQI są wyłącznie jednokolorowe.

- Świetlówki są zawsze jednokolorowe.

- Oświetlenie LED jest jednokolorowe oraz wielokolorowe.

 

 

2. Wielokolorowe

Oświetlenie LED tworzą diody LED, te zaś mogą być jednokolorowe lub wielokolorowe. Wielokolorowe co oznacza, że diody składają się z więcej diod o różnych kolorach. Miksując kolory RGB (zielony, czerwony, niebieski) można namieszać jakikolwiek kolor światła.

Spektrum światła z większą ilością kolorów wspomaga wzrost roślin, ale tylko nieznacznie. Dla zwykłego akwarysty, który zapomina czasami o ich nawożeniu, w rezultacie różnica ta zupełnie się zgubi i nie ma potrzeby jej uwzględniać.

Dlaczego nie wybrać więc ewentualnie wielokolorowego oświetlenia? Tylko z powodu wizualnie piękniejszego wybarwienia roślin pod tym oświetleniem. Można powiedzieć, że rośliny na pierwszy rzut oka wyglądają lepiej, ale w rzeczywistości są praktycznie w tej samej kondycji jak pod czystym białym światłem, pod którym nie wyglądają tak dobrze (co jest indywidualne, niektórym podobają się bardziej rośliny pod białym światłem).

Pod wielokolorowym oświetleniem niektóre rybki mogą lepiej się wyróżniać.

 

Podsumowanie:
Kolor oświetlenia ma więc minimalny wpływ na rozwój roślin, wybieramy go jedynie ze względów wizualnych, ponieważ pod wielokolorowym oświetleniem rośliny i ryby mogą lepiej się wyróżniać.

 

 

Rodzaj instalacji nad akwarium

1. Za pomocą uchwytów nad otwartą powierzchnią

Chodzi o najczęstsze umieszczanie nad akwarium. Do oświetlenia otrzymają Państwo uchwyty za pomocą których umocujecie oświetlenie na bocznych szklanych ścianach.

Uchwyty zwykle można przemieszczać po całej długości oświetlenia a niektóre oświetlenia posiadają nawet uchwyty, które są dłuższe niż sam korpus lampy. Oznacza to, że oświetlenie o długości 100 cm można umieścić także nad akwarium o długości na przykład 120 cm.

Jeśli mają Państwo akwarium dłuższe od samego oświetlenia i uchwyty nie sięgają do bocznej ściany, należy wybrać inny typ instalacji, wykonać sobie własne uchwyty lub umieścić oświetlenie na szklanej przykrywie.

Zalecamy wybierać oświetlenie Sinkor, ewentualnie Chihiros A series z tymi uchwytami.

 

 

2. Do pokrywy

Wielu akwarystów posiada akwarium z pokrywą i chce zastąpić pierwotne świetlówkowe oświetlenie diodami LED lub ewentualnie uzupełnić je o kolejne dodanie większej mocy, ponieważ brakuje im światła, co w przypadku akwariów zakupionych jako zestawy jest powszechne.

Do tego celu przeznaczone są oświetlenia do pokryw Chihiros S series lub Aquatlantis, które posiadają uchwyty za pomocą których w każdej chwili łatwo można zamontować nowe oświetlenie do pokrywy. Pod tym względem lepsze są Chihiros serie S, gdyż można je wymienić na różne długości świetlówek, zaś Aqutlantis zawsze jest tylko na jeden rozmiar i nie zawsze pasuje do rozmiaru, który Państwo potrzebują.

Kolejną uniwersalną możliwością, również często stosowaną jest zakup oświetlenia Sinkor i przylepienie go za pomocą silikonu akwariowego do pokrywy. Oświetlenie jest lekkie, będzie mocno się trzymać, a w przypadku wpadnięcia do wody u tak niskiego napięcia istnieje minimalne ryzyko, za pomocą żyletki zawsze można zdjąć oświetlenie i usunąć silikon.

 

 

3. Zawieszenie nad akwarium

Możliwość instalacji tej występuje jedynie u mniejszej ilości oświetlenia, na przykład oświetlenie do akwarium Chihiros. Wystarczy dokupić zestaw montażowy do zawieszania oświetlenia a oświetlenie zawiesić bądź z sufitu lub z dodatkowego uchwytu.

Instalacja ta nadaje się przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy mają akwaria dłuższe niż 130 cm. Jest to spowodowane tym, że zwykle dłuższe oświetlenie nie jest produkowane, więc trzeba go zastosować więcej, a za pomocą uchwytów nie można nad akwarium zamocować dłuższego oświetlenia niż 130 cm.

 

 

 

Jaką firmę/rodzaj oświetlenia więc wybrać?

(powiększyć klikając w obrazek)

Oświetlenie Sinkor Oświetlenie Chihiros A seriesOświetlenie Aqua-novaŚwietlówki do akwarium Osram

 

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj