Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak wybrać akwarium lub zestaw akwariowy

Jak wybrać akwarium lub zestaw akwariowy?

Jeśli zdecydujesz się na założenie akwarium, przed jego zakupem należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy:

  • Jak dużo miejsca masz zamiar przeznaczyć na akwarium, oraz jakie masz wyobrażenia co do jego wielkości?
  • Czy wiesz, jakie ryby lub inne zwierzęta wodne będą mieszkańcami akwarium? Różne gatunki posiadają całkiem inne wymagania dotyczące wielkości akwarium, jego kształtu, rodzaju filtrów lub oświetlenia
  • Czy chcesz uprawiać rośliny akwariowe? Jeśli tak, to w takim przypadku należy wziąć pod uwagę rodzaj oświetlenia, które często jest elementem zestawu

Dopiero po udzieleniu odpowiedzi na powyższe pytania, możemy przystąpić do wyboru konkretnego akwarium danego producenta.

 

 

Dla jakiego gatunku ryb lub zwierząt zostanie zaprojektowane akwarium

 Większość z nas w akwarium będzie hodować ryby. Jednak w ostatnim czasie na popularności zdobywa hodowla krewetek słodkowodnych lub żółwi wodno-lądowych. Na początek omówimy podstawowe rodzaje ryb akwariowych, a następnie przejdziemy do opisu zbiorników dla innych zwierząt.

Akwarium dla drobnych, stadnych ryb

Są to najczęstsi mieszkańcy akwarium. Mówimy tutaj o małych rybkach, których maksymalna wielkość nie przekracza 5cm. Zwykle preferują one stado w liczebności co najmniej 6 sztuk. Stawia to przed nami pierwsze wymagania co do wielkości zbiornika. Aby zapewnić idealne warunki, wielkość takiego akwarium powinna rozpocząć się od pojemności 30l. Mniejsze akwaria przeznaczone są do hodowli jeszcze mniejszych ryb lub krewetek słodkowodnych. Oczywiście, jeśli pozwala na to przestrzeń, warto postarać się o większe akwarium. Wówczas ryby będą miały większą przestrzeń do pływania, można też trzymać większą liczbę sztuk, przez co ryby będą czuły się bardziej komfortowo. Dodatkowo w większym akwarium łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną. Akwaria dla rybek można nabyć w naszym sklepie internetowym.

 

Akwaria dla większych ryb tropikalnych

Są to gatunki, które rosną powyżej 10cm. Głównymi przedstawicielami tego gatunku są ryby z rodziny pielęgnicowatych, takie jak: skalary, gourami, a także wiele innych. Dla komfortu życia, ryby te wymagają większego zbiornika o pojemności co najmniej 200 litrów. Dla przykładu skalary preferują wyższe akwaria o wysokości co najmniej 50cm.

 

Akwaria dla bojowników

Akwaria dla bojowników są bardzo popularne, ponieważ są przeznaczone wyłącznie dla jednej ryby, w tym przypadku bojownika. Więcej informacji na temat hodowli tej ryby można znaleźć w artykule na temat hodowli bojowników. Dla tych ryb można używać dowolnych mniejszych akwarium o pojemności do 30l. Zdarza się słyszeć jak opisywane zbiorniki nazywane są bettariami.

 

Krewetkaria

Krewetkaria są to małe akwaria o pojemności do 30l. Są one przeznaczone do pielęgnacji krewetek słodkowodnych. Krewetki te można hodować wraz z małymi rybkami akwariowymi.

 

Akwaria dla żółwi 

Żółwie wodno-lądowe nie potrzebują specjalnego terrarium, lecz akwarium wyposażonego w elementy, które będą służyły za wyspę dla żółwia. Do jego hodowli może posłużyć jakiekolwiek akwarium, a za wyspę naturalny kamień jak również wyspa wykonana ze sztucznego materiału (np. plastiku).

 

Akwaria morskie

Gotowe zestawy przeznaczone dla słonowodnych mieszkańców oferowane są zwykle w wersji nano. Wynika to z faktu, że duże akwarium morskie nie jest tak łatwo założyć, przez co początkujący hodowcy często z niego rezygnują. Jednak w akwarium morskim w wersji nano jest dużo łatwiej rozpocząć przygodę z morską fauną i florą.

 

Akwaria dla dzieci

Do wyboru dołączamy również akwaria, które kupujemy dzieciom. Jeśli kupujesz akwarium dla swojego dziecka, niekoniecznie oznacza to kupowanie małego pojemnika pełnego plastikowego kiczu. Akwaria dla dzieci mogą wyglądać dużo lepiej. Warto rozważyć zakup klasycznego akwarium dla dzieci o pojemności około 30 litrów. Utrzymanie takiego akwarium nie jest wcale skomplikowane, a przy okazji dzieci uczą się odpowiedzialności, obowiązków oraz obcowania z naturą. Jest to świetny pomysł na prezent dla naszej pociechy.

 

Akwaria dekoracyjne

Są to akwaria, przy których właścicielowi nie zależy wyłącznie na samej akwarystyce, ale w dużej mierze jest zainteresowany skomponowaniem pięknego akwarium pasującym do pomieszczenia. Coraz częściej przy aranżacji takiego zbiornika stosuje się nowatorskie rozwiązania. Akwaria dekoracyjne są w zasadzie klasycznymi akwariami, gdzie przy ich zakładaniu używa się wysokiej jakości tworzyw sztucznych o lepszym kształcie i wyglądzie. Jednak należy pamiętać o tym, aby nie przekładać wyglądu akwarium, nad potrzeby żyjących w nim zwierząt- tak jak wyjątkowo małe akwaria bez żadnej filtracji itp.

 

Wielkość i pojemność akwarium

Wielkość akwarium jest ściśle związana z celem, dla którego akwarium zostało zakupione (patrz wyżej). Rozmiar akwarium jest zwykle wyrażany w całkowitej objętości w litrach obliczonej przez proste pomnożenie wszystkich trzech stron (wysokość, długość oraz szerokość). Postaramy się omówić wady i zalety zbiorników różnej wielkości.

 

Akwaria do 30 litrów

Są to tak zwane małe, mini lub nano akwaria. Nadają się szczególnie dla najmniejszych ryb o długości do 3 cm, krewetek słodkowodnych lub bojownika. Idealnie można wykorzystać je jako akwaria zdobiące nasze biurka. Najpopularniejsze rozmiary to 10l, 20l, 25l i 30l

 

Akwaria o pojemności od 30 do 60 litrów

Akwaria te mają odpowiedni rozmiar dla ryb o długości ciała do 5cm. Nie zaleca się trzymać w takim akwarium więcej niż 15-20 osobników, w przeciwnym wypadku będzie ono trudne w utrzymaniu. Najpopularniejszą objętością w tej kategorii jest 54-litrowe akwarium, którego wymiary podstawy wynoszą 60 x 30 cm. Inne popularne rozmiary w tej kategorii to zestawy akwariowe 40l oraz akwaria 50l i 60l.

 

Akwaria pojemności do 120 litrów

Zestawy te są ponownie odpowiednie dla ryb o długości ciała do 5 cm, z tym, że akwarium można wyposażyć w parę większych ryb dorastających do 10cm. Z pewnością nie zaleca się hodowania skalarów lub innych większych ryb w 120-litrowym akwarium. W tak małym akwarium nie będą miały one wystarczająco dużo przestrzeni. Najpopularniejsze akwaria z tej kategorii, są o wymiarach podstawy 80x40cm. Najpopularniejsze pod względem pojemności w tej kategorii są akwaria o objętości 100 oraz 120 litrów.

 

Akwaria o pojemności powyżej 120 litrów

Te akwaria są już odpowiednie do hodowli wszelkich rodzajów ryb, w tym również tych, których długość ciała przekracza 10cm. Najpopularniejsze wymiary podstawy to 100x40cm lub 120x40 cm. Natomiast najpopularniejsze pojemności w tej kategorii to 180l, 200l lub 240l.Akwaria te wysyłamy za pośrednictwem przewoźnika zapakowane na palecie, tak aby bezpiecznie dotarły w 100%. Popularnością wśród większych zbiorników cieszą się zestawy z szafką Diversa. Kolejna możliwość to zestawy akwariowe firmy Juwel.

 

Jaki kształt akwarium wybrać?

Możesz wybrać któryś z następujących wzorów

  • Proste akwarium - klasyczne proste akwarium, jego wybór na pewno niczym nie zaszkodzi.
  • Okrągłe akwarium (kula) - są to małe szklane zbiorniki w kształcie kuli o wielkości do 30 litrów. Nie są idealnymi zbiornikami dla ryb akwariowych. Nadają się jednak do hodowli krewetek słodkowodnych. Ich zaletą jest niezwykły design.
  • Wypukłe akwaria - mają wypukłą przednią szybę, więc akwarium może wydawać się dość nietypowe. Jednak na pierwszy rzut oka, takie akwarium wygląda bardzo interesująco. Większą popularnością cieszą się akwaria proste, ze względu na cenę, która zawsze jest wyższa w wariancie z wypukłym szkłem.
  • Narożne akwaria - z reguły są to akwaria o pojemności co najmniej 180 litrów, które są umieszczane w rogu pomieszczenia. Wyglądają dobrze, ale oświetlenie musi zostać dobrze dopasowane, ponieważ nie jest ono łatwo dostępne i składa się z kilku elementów (świateł).

Co z pokrywą do akwarium i szafką?

Szafka pod akwarium

Zestawy akwariowe zazwyczaj zawierają szklane akwarium, plastikową pokrywę wraz z oświetleniem, czasami filtr oraz często podkładkę pod akwarium. Zestawy akwariowe w znacznej większości przypadków w cenie nie zawierają szafki. Producenci jednak zazwyczaj oferują zestawy z możliwością dobrania odpowiedniej szafki. Akwaria, do których można kupić szafkę mamy w sklepie pod nazwą akwaria z szafką lub zestawy akwarystyczne.

Pokrywa do akwarium

Jeżeli kupujesz zestaw akwariowy, zazwyczaj zawiera on plastikową pokrywę wraz z wbudowanym oświetleniem. Akwaria z pokrywą zwykle posiadają słabsze światło, które jest odpowiednie tylko dla najmniej wymagających gatunków roślin akwariowych. Jeśli planujesz uprawiać średnio lub nawet bardziej wymagające rośliny, musisz wybrać taki zestaw akwariowy, w którym będzie można dodać dodatkowe modułowe oświetlenie. Nie jest to możliwe w przypadku mniejszych akwariów poniżej 100 litrów. Dlatego należy zastanowić się, czy nie warto kupić osobno szklane akwarium i osobno oświetlenie, które zostanie w nim umieszczone. W takim przypadku można zostawić odkryty zbiornik, co doda naszemu akwarium dodatkowego akcentu oraz nowoczesnego designu.

Tańsze zestawy akwariowe w pokrywie mają załączone świetlówki , natomiast droższe zestawy akwariowe są sprzedawane jako akwaria z oświetleniem LED.

Którego producenta wybrać i jakie akwarium kupić?

Przede wszystkim należy zdecydować, czy kupić gotowy zestaw akwariowy, czy może jednak warto samemu skomponować odpowiadający nam zestaw. Jeśli planujesz hodować podstawowe gatunki ryb i pielęgnować mało wymagające gatunki roślin, w tej sytuacji polecamy gotowe zestawy akwarystyczne. Jeżeli jednak zamierzasz uprawiać średnio wymagające lub bardziej wymagające rośliny akwariowe lub chcesz mieć akwarium o profesjonalnym wyglądzie, wówczas nie obejdzie się bez komponowania zestawu z indywidualnych elementów. Nasz artykuł opisujący zakładanie akwarium roślinnego może ci w tym pomóc. Większość klientów prawdopodobnie zdecyduje się jednak na zakup gotowego zestawu.

Postaramy się wybrać najpopularniejsze oraz najlepsze zestawy akwariowe na rynku:

Małe akwaria do 60 litrów

Tutaj jednoznacznie polecamy akwaria EasyTank, które wyróżniają się stosunkiem ceny do jakości. Bardzo popularne są również akwaria Cat-gato. Akwaria o tych rozmiarach są wysyłane za pośrednictwem firmy kurierskiej. Przez lata opracowaliśmy system pakowania, którego celem zapewnienie bezpieczeństwa na tyle, aby zamówiony towar dotarł do odbiorcy w stanie nienaruszonym. Jeśli jednak zdarzy się, że akwarium zostanie doręczone w uszkodzonym stanie, natychmiast wyślemy nowe.

Akwaria od 60 do 150 litrów

W tej kategorii zdecydowanie polecamy akwaria Diversa, które otrzymasz w najlepszej cenie.

Akwaria powyżej 150 litrów

Jeśli planujesz zakup tych większych zestawów, możesz wybrać spośród zestawów Diversa. Te większe akwaria są bezpiecznie pakowane i wysyłane na paletach. Możesz być pewien, że akwarium zostanie dostarczone w nienaruszonym stanie. Kierowca pomoże Ci ściągnąć akwarium z samochodu, a dzięki temu, że akwarium znajduje się na palecie, łatwiej Tobie będzie z nim sobie poradzić.

Mamy nadzieję, że ten artykuł ułatwił wybór nowego akwarium. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj