Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

O naszej hodowli

W skład naszego magazynu wchodzą również pomieszczenia do przechowywania i hodowli roślin akwariowych o pojemności kilku tysięcy koszyczków roślin. Automatyczny software pilnuje oświetlenia, dostarczanych składników odżywczych, temperatury oraz wentylacji, dzięki czemu otrzymują Państwo najlepsze rośliny.

Dzięki temu, że hodowla wchodzi w skład naszego magazynu, a rośliny trzymane są w wannach hodowlanych, zostają one dostarczone w ciągu kilku minut na ekspedycję a dzięki dopracowanemu opakowaniu jesteśmy w stanie wysłać w jednej przesyłce zarówno żywe rośliny jak i technikę akwarystyczną, akwaria lub substraty.


Część roślin kupujemy z Holandii i utrzymujemy ich 100% kondycję, drugą część hodujemy sami lub importujemy z regionów tropikalnych. Różnice pomiędzy poszczególnymi typami roślin znajdą Państwo w artykule Wybrać rośliny w koszyczku czy kubku?

Wolno rosnące rośliny typu Anubias lub Microsorium są dostarczane drogą powietrzną z regionów tropikalnych, ponieważ logiczne jest, że ich produkcja w hodowlach europejskich byłaby zbyt droga. Dowożonym roślinom pozwalamy się u nas zaaklimatyzować przez co najmniej tydzień w wannach hodowlanych, a następnie wysyłamy je do klientów. Zazwyczaj sami sadzonkujemy rośliny łodygowe i hodujemy je do wymaganej jakości. Jako alternatywę staramy się również oferować rośliny z Holandii, które importujemy co tydzień, a po aklimatyzacji w naszej hodowli ponownie wysyłamy je klientom.

Podstawą hodowli z punktu widzenia importu jest fakt, że importowane rośliny u nas poprawią swój system korzeniowy i rozrosną się. W przeciwieństwie do akwariów, gdzie z reguły ich stan wraz z upływem czasu tylko pogarsza się u nas wręcz przeciwnie, rosną i wzmacniają się. Otrzymają więc Państwo rośliny bezpośrednio ze źródła.

Zdecydowana większość roślin z naszej oferty dostarczana jest w koszyczku. Drugą część roślin stanowią tzw. rośliny invitro - w kubku, które są hodowane w warunkach laboratoryjnych wolnych od ślimaków i glonów.

Tutaj mogą Państwo poznać ilość i wielkość roślin w jednym koszyku (cena w sklepie internetowym jest zawsze podawana za jeden koszyczek lub za jeden kubek – w przypadku roślin invitro):

Na zdjęciu poniżej można zobaczyć rośliny invitro w kubku. Kubki mają średnicę 6 cm. W przypadku niektórych gatunków roślin oferujemy również większe kubki. Cena w sklepie internetowym jest zawsze podawana za jeden kubek:

 

Różnica pomiędzy roślinami hodowanymi nad wodą a pod wodą (submersyjne oraz emersyjne)

Wszystkie rośliny dostępne na rynku (w sklepach akwarystycznych, zoologicznych oraz na internecie) są sprzedawane w formie emersyjnej czyli były hodowane w szklarniach hydroponicznych nad wodą. Nie sprzedaje się roślin submersyjnych, hodowanych pod wodą (z jednym wyjątkiem- roślin invitro, które są hodowane w kubku z wysoką wilgotnością powietrza). Rośliny submersyjne można więc znaleźć jedynie u kolegów akwarystów, gdyż ich transport byłby bardzo kłopotliwy i mogłyby ulec uszkodzeniu podczas transportu. Ponadto cena tak uprawianych roślin musiałaby być kilkukrotnie wyższa niż roślin hydroponicznych. Niczemu to jednak nie przeszkadza, ponieważ rośliny emersyjne adaptują się pod wodą równie dobrze jak rośliny submersyjne. Jedyną różnicą są rośliny invitro (patrz. wyżej). Są one hodowane laboratoryjnie w kubkach w wysokiej wilgotności, więc ich liście są już submersyjne (tak jak pod wodą).

Różnica między rośliną submersyjną a emersyjną - rośliny z uprawy nadwodnej (emersyjne) wyglądają nieco inaczej niż submersyjne (w zależności od gatunku rośliny czasem bardziej, a czasem mniej). Ich liście mogą mieć całkiem inny kształt, jednak po posadzeniu do akwarium do miesiąca zmienią swe liście i nadal będą rosły tak, jakby były od samego początku submersyjne.