Krystalicznie czysta woda dzięki InstaPURE💧 Więcej tutaj 06d 12g 54m 19s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Wygląd i całkowity layout

Wybór dekoracji

Jak tylko zostanie położony substrat, powinniśmy zacząć myśleć o ogólnym wyglądzie akwarium (layout). Aby nasze naturalne akwarium przypominało choć odrobinę środowisko naturalne, możemy użyć różnego rodzaju kamieni i korzeni, a następnie obsadzić zbiornik roślinami. Chociaż być może w głowie mają Państwo już swój zaplanowany i wymarzony układ, rzeczywistość zazwyczaj okaże się inna. Nigdy nie znajdą Państwo dokładnie takich samych korzeni i kamieni. Musicie zmienić układ, w zależności od tego, jakie korzenie i kamienie uda się Wam zdobyć. Rezultatem będzie jeszcze bardziej naturalny wygląd. Będą Państwo również ograniczeni wielkością. W naturze jest nieograniczona przestrzeń, ale w Waszym kawałku środowiska naturalnego w domu natura jest ogrodzona szkłem.

 

Podstawowe layouty

stnieje niezliczona ilość możliwych layoutów, istnieją jednak 3 podstawowe, z których mielibyśmy wychodzić. Pierwszy posiada pagórkowaty kształt, tymczasem w środku zbiornika znajdują się wysoka i  gęsta roślinność,  na brzegach jest odwrotnie.  Drugi ma wklęsły kształt (kształt U), przeważnie pośrodku akwarium znajduje się mała „polanka”, a po bokach bujna roślinność. Trzeci to layout trójkątny. Jak sama nazwa wskazuje, wysokość roślin jest nachylona w prawo lub w lewo.

Więcej informacji na temat layoutów oraz kompozycji akwariowych znajdą Państwo w naszych artykułach:

Opowiadanie o aquascapingu: Forma i kształt

Opowiadanie o aquascapingu: Środek i podział harmoniczny

Przygotowanie kamieni i korzeni

Ponieważ kamienie i korzenie są materiałami naturalnymi, nie wszystkie są tej samej jakości. Podczas ich używania pojawiają się pewnego rodzaju problemy. Jeśli korzeń jest zbyt suchy, ma tendencję do wypływania na powierzchnię, dlatego zalecamy na jakiś czas zanurzyć korzeń w wiadrze z wodą. Po pewnym czasie (tydzień lub dłużej) korzeń nasiąknie wodą i nie będzie już unosić się na powierzchni. Kolejny problem może wystąpić zaraz po założeniu akwarium. Korzeń bowiem może zacząć zmieniać kolor wody na brązowy. W takim przypadku ponownie pomoże namoczenie korzenia i dokładne ługowanie. Zdecydowanie nie powinno się wygotowywać korzeni. Mogą bowiem zacząć puszczać żywicę. Przed umieszczeniem kamieni w akwarium, nie potrzebują one żadnych specjalnych przygotowań. Ważne jest jednak, by unikać kamieni wapiennych, które zwiększają twardość wody. W takim przypadku może wystąpić słaby wzrost roślin (obecność wapnia można wykryć kapiąc na kamienie ocet - jeśli musuje, należy unikać takiego kamienia).

Wybór roślin akwariowych

Z chwilą gdy do zbiornika zostanie nasypany substrat, a kamienie i korzenie zostaną już umieszczone, pora zasadzić rośliny. Rośliny w akwarium umieszczamy w trzech podstawowych miejscach. Niskie rośliny nadają się na pierwszy plan przy przedniej szybie, wysokie rośliny sadzi się w tle, średnio wysokie rośliny i rośliny, które przyczepiają się do korzeni umieszczamy pośrodku. W tym celu musimy najpierw uzyskać jak najwięcej informacji o roślinach, informacji nie tylko o ich rozmiarach, ale także ich wymaganiach, gdyż nie możemy jednocześnie uprawiać roślin o różnych wymaganiach.

 

Sadzenie roślin wodnych

Większość roślin akwariowych sadzi się za pomocą pęsety. Istnieją dwa podstawowe rodzaje roślin akwariowych. Pierwszym typem są rośliny łodygowe z długą łodygą i wyrastającymi z niej liśćmi. Drugim typem są rośliny rozetowe. Ich liście wyrastają z jednego punktu. Rośliny łodygowe sadzi się tak, że należy wziąć do pęsety 3 łodyżki i umocować je do substratu. W ten sam sposób należy postępować z kolejnymi trzema łodyżkami o 3 cm obok. Rośliny rozetowe uchwycimy w środku pęsetą i włożymy do substratu. Maleńkie rośliny dywanowe sadzimy w gromadach 5cm od siebie. Wkrótce się połączą i stworzą gęsty dywan. Niełatwo zasadzić rośliny po napełnieniu akwarium wodą. Rośliny mają bowiem tendencję do wypływania na powierzchnię. Najlepiej nalać do akwarium trochę wody, aby substrat nasiąkł wodą, a dopiero później zacząć sadzić rośliny od przedniej szyby.

Więcej na temat sadzenia roślin i ich pielęgnacji: Jak pielęgnować rośliny

Rośliny łodygowe powinno sadzić się pod kątem. Podczas sadzenia prostopadle będą wypływać.



Boczny widok na akwarium. Mogą Państwo zobaczyć rozmieszczenie roślin w akwarium według ich wielkości.


Rośliny na korzenie i kamienie

Jeśli wybrali Państwo korzenie i kamienie do swojego akwarium, wskazane jest stosowanie roślin, które nie rosną w substracie - są to głównie paprocie (Microsorum, Bolbitis), mchy (mech jawajski) i anubiasy. Najlepiej przymocować je do korzenia za pomocą silikonowej żyłki. Gdy tylko rośliny przyczepią się swoimi korzeniami, możemy ją usunąć. Nie należy umieszczać tych roślin kłączowych (anubisy, microsorum) do substratu, ich kłącza będą cierpieć, a wzrost nie będzie optymalny. Kolejny rozdział to mchy i riccia. Idealnie jest przywiązać mchy do korzenia, jeszcze przed umieszczeniem ich w akwarium. Z czasem całkowicie porosną żyłkę, więc nie będzie w ogóle widoczna.

Więcej o przymocowaniu mchu i riccie tutaj:

Jak przymocować mech w akwarium

Sposób pielęgnacji riccie

Przetłumaczono ze strony  www.aquajournal.net

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj