Krystalicznie czysta woda dzięki InstaPURE💧 Więcej tutaj 06d 11g 34m 05s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Oświetlenie akwarium roślinnego

Dlaczego oświetlenie jest ważne?

Światło jest niezbędne dla roślin. I to nie tylko w akwariach naturalnych, ale dla wszystkich roślin na Ziemi. Wszystkie rośliny otrzymują światło przez powierzchnię liści i przeprowadzają fotosyntezę. W procesie fotosyntezy rośliny wytwarzają glukozę. Potrzebują jednak CO2, wody i światła. Tlen powstaje jako produkt uboczny. Fotosynteza jest nie tylko ważna dla zdrowego wzrostu roślin, ale także dostarcza życiodajnego tlenu dla ryb i krewetek.

Oświetlenie nad akwarium pełni taką samą funkcję jak słońce w przyrodzie. Wykorzystanie słońca w naszym naturalnym akwarium byłoby bardzo trudne. Po pierwsze, ze względu na długość światła - w tropikach jest ono zawsze takie samo, a dodatkowo trudno byłoby osiągnąć intensywność. Jeśli natomiast światła jest za dużo, mogą zacząć rozwijać się glony. Z tego powodu sztuczne oświetlenie jest niezbędne. Jest on ważne nie tylko dla roślin, ponieważ jego innym zadaniem jest upiększanie akwarium. Gdybyśmy umieścili nad akwarium czerwone świetlówki, to zapewne wygląd nie byłby zbyt ładny, a przede wszystkim nienaturalny.



Oświetlenie akwariowe dla roślin

Oświetlenie musi być takie, aby zapewniało roślinom wystarczającą ilość wysokiej jakości światła i jednocześnie upiększało aranżację. Biały kolor wytwarzany zwykle przez świetlówki składa się w rzeczywistości z trzech podstawowych barw. Są to kolory czerwony, zielony i niebieski. Dlatego nie każda świetlówka (czy żarówka, oświetlenie LED itp.) ma ten sam kolor. To zależy od mieszanki kolorów. Czerwone światło nie jest zbyt odpowiednie, ponieważ traci większość swojej intensywności w wodzie. Niebieski natomiast bardzo dobrze nadaje się dla roślin i nie traci wiele intensywności w wodzie. Gdyby jednak oświetlenie emitowało wyłącznie kolor niebieski, akwarium byłoby nieprzyjemne dla oka. Dlatego miesza się go również z czerwienią i zielenią.

Światło do akwarium z roślinami – świetlówki i żarówki do akwarium

W layoutach, w których zamierzamy gęsto obsadzić zbiornik, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła. Niektóre gatunki roślin wymagają więcej światła niż inne. W tym przypadku musimy wziąć pod uwagę wymagania tych bardziej wymagających i zapewnić im odpowiednią ilość światła. Roślinom mniej wymagającym nie zaszkodzi większa ilość światła. Konwencjonalne świetlówki są zwykle instalowane nad akwarium (np. cztery świetlówki 20W dla akwarium o długości 60cm, sześć świetlówek 32W dla akwarium o długości 90cm itd.) Jeśli wybierzesz oświetlenie halogenowe do swojego akwarium, jedna lampka o mocy 150W wystarczy na zbiornik o średnicy 90cm. Konwencjonalne oświetlenie fluorescencyjne i halogenowe mają różne właściwości. O ile w przypadku lamp fluorescencyjnych nie widać cieni pod roślinami, to w przypadku oświetlenia halogenowego już tak. To od osobistego gustu zależy, na który typ ostatecznie się zdecydujesz.



Oświetlenie LED do akwarium

Obecnie większość akwariów oświetlana jest lampami LED ze względu na ich oszczędność i doskonałe oddawanie barw. A o jakiej mocy wybrać oświetlenie LED do akwarium? Całkowitą objętość akwarium i pomnażamy przez 0,3. Daje to moc świetlną w W. Dla wymagających roślin nawet 0,6. Czyli np. do akwarium 60l wybierzemy mniej więcej 20-35W oświetlenia LED.

Rodzaje oświetlenia LED - tuby i taśmy LED do akwarium

Obecnie nie ma większego sensu zajmować się taśmami i tubami LED, ponieważ produkowane są gotowe lampy, które kosztują tyle samo i są chłodzone profilem aluminiowym. Gdybyśmy umieścili nad akwarium zwykłą taśmę LED, bardzo by się nagrzewała i szybko przestała działać.

Jakie jest więc najlepsze światło dla roślin w akwarium roślinnym?

Zdecydowanie polecamy gotowe oświetlenie LED przeznaczone do oświetlenia akwarium, które ma odpowiednie spektrum. Bardzo dobre rezultaty dają lampy Sinkor i Chihiros.

Nocne oświetlenie akwarium

Lepsze lampy LED zawierają w pakiecie kontroler LED, który pozwala ustawić, które diody mają się świecić. Możesz nawet ustawić jasnoniebieskie diody LED, aby symulować oświetlenie nocne i światło księżyca.



Instalacja oświetlenia

Najlepszą opcją instalacji światła nad akwarium roślinnym jest umieszczenie go na bocznych ścianach akwarium lub powieszenie. Dzięki temu, że nie stosuje się pokrywy akwariowej, pięknie widać powierzchnię. Pozwala to na zastosowanie korzeni, które będą wystawać z akwarium. Takie otwarte akwarium nie tylko lepiej wygląda, ale jest też bardziej praktyczne w codziennej pielęgnacji, jak karmienie rybek, nawożenie czy przycinanie roślin.

Czas świecenia - jak długo świecić w akwarium?

Optymalna długość oświetlenia w akwariach naturalnych wynosi od 8 do 10 godzin dziennie. Krótszy czas będzie miał niekorzystny wpływ na rośliny, natomiast długi czas będzie korzystny dla glonów. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie programatora czasowego, który zapewnia automatyczne włączanie świateł każdego dnia i wyłączanie ich wieczorem. Test różnych lamp LED dostępnych na rynku można znaleźć tutaj.


Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj