Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Ładny trawnik na pierwszym planie akwarium

Ładny trawnik na pierwszym planie akwarium

Rosną w Waszym akwarium przy dniea tzw. rośliny dywanowe? W artykule tym dowiecie się jak sadzić trawnik, obcinać go i jakie zapewnić roślinom warunki, by nie żółkły i ładnie rosły jak na boisku piłkarskim

Rośliny dywanowe są roślinami niskimi, dorastają maksymalnie kilka centymetrów a w akwarium przy dnie wytwarzają jakby dywanik. Nie musi chodzić wyłącznie o trawniczki. Za roślinę dywanową jest uważana każda roślina, która dorasta do kilku cm wysokości i jest drobnolistna

Na poniższych zdjęciach zostały uchwycone najbardziej znane i najbardziej rozpowszechnione rodzaje roślin dywanowych z naszych akwariów:

Hemianthus callitrichoides więcej

Glossostigma elatinoides 

Pogostemon helferi

Staurogyne repens

Riccia fluitans 

Lilaeopsis brasiliensis 

Właściwy wzrost

Rośliny dywanowe uważane są za rośliny wymagające, które stosunkowo ciężko hodować. Jednak nie oznacza to, że ​nie możecie ich uprawiać również i Wy. Jeśli bowiem będziecie przestrzegać kilku podstawowych zasad, które są tutaj opisane, sukces Was nie ominie, a Wy będziecie mogli pochwalić się świeżym, zielonym trawnikiem za przednią szybą.

Powodem dla którego hodowla roślin dywanowych jest bardziej skomplikowana w stosunku do klasycznych wysokich roślin akwariowych jest konieczność dostarczenia składników odżywczych, CO2 oraz świata aż do dna, jest to znacznie cięższe niż zaopatrywać rośliny w składniki odżywcze gdzieś pośrodku słupa wody. Każda roślina akwariowa do prawidłowego rozwoju potrzebuje wystarczającej ilości składników odżywczych, CO2 oraz światła. Oczywiście nikomu nie muszę przypominać  znaczenia prądu w akwarium. Bez niego bowiem składniki odżywcze oraz CO2 nigdy by nie dostały się do liści roślin. Wyobraźcie sobie następującą sytuację: regularnie nawozicie i puszczacie CO2. Dyfuzor CO2 znajduje się w rogu akwarium a bąbelki CO2 będą się tu ładnie rozpuszczać. Ale czy kiedykolwiek przyszło Wam do głowy, że drugi róg akwarium jest całkowicie niewystarczająco zaopatrzony w CO2? Rozpuszczony CO2 nie ma możliwości przedostania się do drugiego rogu. W efekcie tego w jednym rogu występuje nadmiar CO2, a drop-checker  wskazuje tutaj kolor żółty, zaś z drugiej strony drop-checker jest niebieski, a rośliny cierpią tutaj na brak CO2. Nie wierzycie? Jeśli macie w akwarium niewłaściwy prąd, a może nawet go całkiem bezmyślnie hamujecie, możecie sam spróbować tego eksperymentu z drop-checkerem i zdziwicie się, co wszystko prąd potrafi.

Dokładnie ta sama sytuacja występuje przy dnie. Jak wszyscy wiemy, CO2 próbuje uciekać z wody do powietrza i przeciska się ku powierzchni, dlatego możecie spróbować ponownie. Drop-checker (możecie go sobie łatwo wykonać również Wy - wykonanie drop-checkeru) umieszczony przy dnie będzie sygnalizować dużo mniej rozpuszczonego CO2 niż przy powierzchni. Identyczna sytuacja występuje również w przypadku składników odżywczych – jeśli nie będą regularnie doprowadzane do listków przez wysokiej jakości prąd, nigdy nie będą mogły zostać zużyte i wykorzystane przez rośliny.

Rośliny dywanowe nie są wymagające z tego względu, iż mają inną strukturę tkanki roślinnej. Dzieje się tak tylko dlatego, że trudniej jest zapewnić im wystarczającą ilość składników odżywczych i CO2 nawet przy dnie. Jednak poniższe wskazówki rozwiążą ten problem i zapewnią naszym roślinkom przy dnie wszystko to, czego potrzebują by zdrowo rosnąć.

Wskazówka pierwsza – prąd dobrej jakości

Jak już zostało powiedziane, za pomocą prawidłowego prądu wody dostaniemy również do dolnych pięter akwarium pożywienie dla roślin (CO2 i składniki odżywcze z nawozu oraz odpadki z ryb). Z punktu widzenia optymalnego wzrostu roślin dywanowych bardzo przeceniane jest światło. W rzeczywistości można rośliny dywanowe (lub chociaż część z nich) hodować nawet pod stosunkowo słabym oświetleniem (0,4 W na litr - to jest oczywiście tylko wartość orientacyjna, zależy ona również od wysokości zbiornika, typu oświetlenia itp.). Sam z powodzeniem hodowałem trawniczek eleocharis i pod zwykłymi świetlówkami T8 0,4 W/l i wysokości słupa wodnego 50 cm (zdjęcia mojego trawniczka znajdują się na dole pod artykułem). Sekret bowiem nie tkwi w oświetleniu, ale w CO2, którego przy dnie jest mało, ja to jednak zrobiłem zapewniając dobrej jakości prąd, dzięki czemu eleocharis rósł bardzo bujnie. Jeśli żółkną Wam rośliny dywanowe, pora udoskonalić przepływ wody w zbiorniku i ewentualnie dodać CO2. Jak zapewnić taki prąd, by porywał rozpuszczony CO2 na dno jak opisano w artykule: Znaczenie dobrej jakości prądu wodnego w akwarium..

Wskazówka druga - odżywczy substrat

Dobrej jakości, markowy, odżywczy substrat może Państwu znacznie pomóc w hodowli roślin dywanowych. Musimy bowiem dostarczyć na dno nie tylko CO2, ale również składniki pokarmowe. Jeśli pod rośliny dywanowe położą Państwo substrat zawierający wszystkie potrzebne składniki odżywcze, macie jeden element układanki załatwiony. Dobrze jest również nawieźć dno jakimś odżywczym granulatem. Polecam delikatny substrat, który umożliwi łatwiejsze ukorzenienie drobnych roślinek dywanowych. Łatwiejsze jest również późniejsze sadzenie roślinek. Za odpowiedni i dobrej jakości uważam ADA Aqua Soil Powder.

Ostatnim elementem układanki jest oświetlenie. Nastaje dokładnie ta sama sytuacja jak w przypadku CO2 - im wyższy zbiornik, tym gorsze przenikanie światła do dna, dlatego też wyższe zbiorniki muszą mieć mocniejsze oświetlenie. Podczas gdy nad 30 cm akwarium mogą wystarczyć dwie świetlówki, identyczne dwie świetlówki nad 60 cm wysokim zbiornikiem będą prawdopodobnie niewystarczające. Jak już opisałem wyżej, w hodowli trawniczków światło jest stosunkowo przeceniane i zarazem tak ważne, o ile nie jest ważniejsza wystarczająca koncentracja składników odżywczych i CO2 u dna. Nie oznacza to jednak, że jeśli nad swym zbiornikiem zainstalujecie jedną lichą świetlówkę, urosną Wam piękne dywaniki.

Jak sadzić i pielęgnować rośliny

Teraz wiemy, jak zapewnić dywanikom optymalne warunki wzrostu, aby nie żółkły i nie rosły bujnie i witalnie. Oto kilka bardo przydatnych wskazówek, jak sadzić i pielęgnować rośliny.

Jeśli chcą Państwo mieć za przednią szybą gęsty dywan, najpierw należy zdobyć jakąś roślinę dywanową. Wybór należy oczywiście do Państwa. Powyżej przedstawiam kilka rodzajów dywanów, które z łatwością znajdziecie Państwo w Czechach, na Słowacji oraz w Polsce. Jak tylko kupią Państwo koszyczki z sadzonek należy zdjąć ochronną watę i rozłożyć je na jakąś płytę, a następnie przygotować pincetę. Idealnie jest, aby poziom wody znajdował się zaledwie kilka cm nad substratem, gdyż podczas sadzenia na rośliny nie będzie działać taka siła wyporu i nie będą miały tendencji do wypływania. Następnie należy sadzić kępki roślin do substratu w regularnych odstępach, jak na obrazku. Dotrzymując powyższych warunków wysepki te bardzo szybko zrosną się i utworzą zwarty dywan.

Pielęgnacja ta znacznie różni się w zależności od typu roślin. Na ogół obowiązuje to, że wyjątkowo wygodne jest przycinanie roślinek tuż przy podłożu. Ułatwi to ich rozgałęzianie się, a roślinki będą płożyć się po dnie i nie będą piąć się w górę za światłem. Trawniki z eleocharisu należy od czasu do czasu przycinać, ewentualnie szczotkować (na mniejszych powierzchniach można używać również szczoteczki do zębów). Od czasu do czasu wskazane jest by przejechać rośliny odmulaczem akwariowym i spróbować zamieszać nieporządek produkowany przez ryby, zwykle jednak nie osiada on na dywanach.

 

W artykule tym spisałem osobiste doświadczenia związane z hodowaniem roślin dywanowych a także włączyłem do niego kilka uwag innych akwarystów, którzy mają dna akwariów pokryte bujnymi roślinami dywanowymi. Poniższe zdjęcia przedstawiają stan mojego trawniczka oświetlonego świetlówkami T8 0,4 W/l, wysokość słupa wody 50 cm i nawożony metodą Estimative index.

 

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj