Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak wybrać karmnik do akwarium

akvarijní krmítko

Na rynku znajdą Państwo karmniki mechaniczne oraz akarminiki automatyczne.

Mechaniczne karmniki akwariowe

Mechaniczne karmniki służą wyłącznie do oddzielenia pokarmu od reszty akwarium, by jak najmniej wpadało go do substratu, gdzie byłoby trudne czyszczenie. Często używane są karmniki kwadratowe bądź okrągłe, które umieszcza się w ten sposób na powierzchni, by pokarm unoszący się na powierzchni nie został zassany przez filtr lub powierzchniowy zbieracz. Drugim typem karmników mechanicznych są zwykłe szklane miski, do których umieszcza się pokarm dla ryb na dnie – sumiki, krewetki itp. Dzięki temu pokarm nie wpada do żwirku lub do roślin.

Karmniki automatyczne

Automatyczne karmniki są idealne do akwarystów, którzy czasami zapominają nakarmić rybki lub przebywają często poza domem. Wystarczy raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu lub jeszcze dłużej) nasypać do zbiornika granulat lub płatki, a karmnik sam regularnie dawkuje wioną przez Was dawkę.

Jaki karmnik automatyczny wybrać?

Przed zakupem należy zadać sobie kilka podstawowych pytań:

Jak często należy karmić– rybki akwariowe wystarczy zwykle karmić 1-3x dziennie. Zdecydowana większość karmników na rynku spełnia ten wymóg. Jeśli preferują Państwo częstsze karmienie w mniejszych ilościach, należy w tym celu wybrać odpowiedni karmnik.

Ile rodzajów pokarmów chcę dawkować –najtańsze automatyczne karmniki są skonstruowane do dawkowania jednego gatunku pokarmu np. karmnik Eheim Twin jest w stanie dawkować dwa rodzaje pokarmów. Karmnik Grasslin umożliwia dawkowanie nieograniczonej ilości pokarmów, ponieważ umożliwia nastawienie każdej dawki osobno.

Ilość dawkowanego pokarmu – to bardzo ważny punkt, ponieważ przekarmianie zdecydowanie nie sprzyja akwarium. Ilość dozowanego pokarmu z reguły nastawia się mechanicznie na karmniku. W przypadku tańszych karmników należy trochę więcej pobawić się z nastawieniem. Trochę inny system posiadają na rynku jedynie karmniki Grasslin, które nie dawkują pokarmu z jednego dużego zbiornika, ale dozują go z poszczególnych miseczek. Każda miseczka to jedno karmienie, więc ile pokarmu włożą Państwo do miseczki, tyle go karmnik wrzuci do akwarium.

Umieszczenie w akwarium – większość karmników jest bezproblemowo przystosowana do łatwego umocowania do ściany akwaria. Jeśli posiadacie akwarium z pokrywą, konieczne jest, by w pokrywie znajdował się otwór, na nim można położyć karmnik. Na zakończenie można powiedzieć, że tańsze automatyczne karmniki całkowicie spełnią swój cel. Używanie droższych karmników zapewni wygodne używanie. Karmniki z oddzielnymi komorami są więc najwygodniejsze i najbezpieczniejsze, ale również najdroższe.

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj