Krystalicznie czysta woda dzięki InstaPURE💧 Więcej tutaj 06d 14g 29m 19s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

CO2

Dlaczego dostarczanie CO2 jest tak ważne

Rośliny akwariowe przeprowadzają proces fotosyntezy pod warunkiem, że światło słoneczne pada na ich liście. W tym celu potrzebują wody i CO2 (dwutlenku węgla), aby podczas fotosyntezy wytworzyć glukozę. Do powstałej glukozy dodaje się kolejny towarzyszący produkt – tlen, który jest używany przez ryby i krewetki w procesie oddychania. Glukoza jako energia potrzebna do dalszego wzrostu jest używana przez rośliny, w związku z tym musimy im zapewnić światło, wodę i CO2. W akwarium znajduje się duża ilość wody, ale może się zdarzyć, że CO2  będzie brakować. Dwutlenek węgla dostaje się do wody z powietrza oraz podczas oddychania ryb. Jeśli mają Państwo w akwarium dużą ilość roślin oświetlonych w prawidłowy sposób, bardzo szybko dojdzie do zużycia CO2 a rośliny „zaczną być głodne”. Jeśli ten stan będzie się utrzymywał, rośliny będą słabo rosły, a w akwarium zaczną pojawiać się glony, czego nie chce żaden akwarysta. CO2 jest dostarczane do akwarium w celu zapewnienia roślinom wystarczającej ilości „pożywienia“ potrzebnego do prawidłowego wzrostu i zapewnienia maksymalnej fotosyntezy. W takim przypadku rośliny będą rosły zdrowo i gęsto. Jeśli jednak mają Państwo zbiornik z niewielką ilością roślin i słabym oświetleniem, dodawanie CO2 prawdopodobnie okaże się zbędne.

 

Urządzenia niezbędne do dostarczania CO2

stnieje wiele metod nawożenia CO2. Najprawdopodobniej najbardziej wydajną i najwygodniejszą metodą jest wpuszczanie CO2 z butli ciśnieniowej. Butla ciśnieniowa jest wypełniona CO2 a na niej jest zamontowany zawór regulacyjny, który wpuszcza wybraną ilość gazu do akwarium, zaś wężyk doprowadza go do akwarium, gdzie za pomocą dyfuzora jest rozpuszczany i dzięki temu może być przyjmowany przez rośliny.

2 z butli ciśnieniowej

 

Wybór butli ciśnieniowej

Zalecamy wybrać sobie możliwie największą butlę, przede wszystkim ze względu na wygodę. Dużą 6kg butlę trzeba będzie napełniać nie tak często jak małą 2kg. Obecnie na rynku istnieje duża ilość zestawów CO2 , które pozwolą Państwu zaoszczędzić pracę przy montażu i studiowaniu poszczególnych elementów. Wystarczy jedynie podłączyć, a CO2 przez długi czas będzie bulgotał w akwarium. Potem wystarczy tylko znaleźć w pobliżu punkt napełniania butli i ponownie napełnić butlę.

Szklany ceramiczny dyfuzor ADA

V W akwariach naturalnych w stylu ADA najczęściej są używane szklane ceramiczne dyfuzory, które umieszcza się na końcu węża akwariowego. Wytwarza on małe bąbelki CO2, które rozpuszczają się w wodzie. Im większe akwarium, tym większa musi być średnica zastosowanego dyfuzora.

 

Instalacja drop checker

Ilość wpływającego do akwarium CO2, można łatwo określić na podstawie tego, ile bąbelków ucieka z wężyka w akwarium w ciągu sekundy. Aby dokładne określić stężenie CO2 w akwarium, musimy zastosować  drop checker. Jeśli dostarczymy do jednego zbiornika 1 bąbelek / s, może w nim znajdować się znacznie mniej rozpuszczonego CO2 niż w drugim zbiorniku, gdzie puścimy również 1 bąbelek / s. Pierwszy zbiornik może być innej wielkości lub może być gęściej obsadzony, rośliny szybciej zużyją CO2. Drop Checker jest zainstalowany wewnątrz akwarium. Jest to szklany zbiorniczek z niewielką ilością wody i specjalnym roztworem. Im więcej CO2 w wodzie, tym ciecz w drop chceckerze jest bardziej żółta i odwrotnie, jeśli w wodzie znajduje się mało CO2, ciecz będzie niebieska. Jak tylko drop chceker uzyska zielone zabarwienie oznacza to, że w wodzie jest wystarczająca ilość CO2 i jednocześnie nie grozi jego przedawkowanie, które mogłoby zabić ryby. Nie zapominajmy o wystarczającym ruchu poziomu, który zapewnia wystarczającą ilość tlenu potrzebnego rybom i krewetkom do oddychania. Jest to szczególnie ważne w nocy.

Ciekawy artykuł o zastosowaniu drop checkera: Mierzenie CO2 za pomocą drop checker

 

Pielęgnacja szklanego ceramicznego dyfuzora

Szklany dyfuzor przez swoje mikro pory wypuszcza CO2 do wody. Następnie bąbelki CO2 unoszą się z prądem wody i dostają się do roślin, które go zużywają. Dyfuzor ADA Pollen Glass po jakimś czasie ulega zabrudzeniu, jest bowiem umieszczony wewnątrz akwarium, więc mogą na nim zacząć rosnąć glony i inne zanieczyszczenia. Będzie to wyglądać brzydko a zarazem zatkają się również jego pory, które pozwalają na tworzenie się drobnych bąbelków, dlatego raz na dwa tygodnie zaleca się wyjmowanie dyfuzora z akwarium i czyszczenie go środkiem czyszczącym ADA Superge, dzięki czemu będzie czysty i będzie ciągle tworzył małe bąbelk

Přeloženo z www.aquajournal.net

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj