Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Wybór i położenie folii podczas zakładnia oczka wodnego

W artykule tym zobaczymy, jak prawidłowo zmierzyć wielkość folii, jaki materiał zastosować, a przede wszystkim, jak prawidłowo położyć folię, aby wytrzymała wiele lat.

Materiał do budowy

Podstawowym elementem budowlanym jest bez wątpienia hydroizolacja - folia do oczek wodnych. W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką ofertę wymiarów oraz wybór dwóch grubości 0,8mm i 1mm. Cieńsza jest używana na oczka wodne do 5 metrów sześciennych lub do wymiaru 25m2 (rozmiaru folii, a nie powierzchni oczka wodnego). Metrowe pasy folii są spawane maszynowo, nie nadają się do spawania w warunkach domowych i stanowczo nie zalecamy.

W celu zagwarantowania długoletniej żywotności oczka wodnego, należy chronić folię przed wszelkimi możliwymi wadami spowodowanymi położeniem na nierównej powierzchni, szczególnie z powodu ostrych kamieni. Do tego służy tak zwana  geowłóknina - izolujący materiał często stosowany w przemyśle budowlanym. W naszej ofercie znajdą Państwo folię poliestrową o gęstości 200gr/m2 nadającą się do budowy oczka w dowolnym środowisku, podobnie jak nasze  folie do oczek wodnych spełnia najściślejsze normy.

Rozmiary folii i geowłókniny

Istnieją dwa sposoby ustalenia potrzebnego rozmiaru.

  1. Prosty wzór  - Długość = Długość oczka wodnego + 2x głębokość + 1m na brzegi Szerokość = Szerokość oczka wodnego + 2x głębokość + 1 m na brzegi
  2. Za pomocą sznurka metodę tą wybierzemy w celu jak najbardziej dokładnego i najpewniejszego znalezienia potrzebnego rozmiaru folii i geowłókniny, jeśli mamy już wykopany dołek.
    Za pomocą sznurka odwzorujemy najdłuższy bok i wypukłość dna i ponownie doliczymy jeden metr potrzebny do umocowania na brzegach.

Możliwy nadmiar folii można użyć na przykład do budowy strumyka jako materiał podkładowy.

Przygotowanie terenu

W naszym ogrodzie była możliwość umieszczenia oczka wodnego pod naturalnie uformowanym skalniakiem, wystarczyło tylko oczyścić to miejsce z kamieni, niewiele pogłębić i mogliśmy zabrać się do pracy. Z uwagi na fakt, iż w pierwotnym planie jeziorko miało mieć głębokość 1,2 metra, podczas pogłębiania natrafiliśmy na większy kamień, co oznaczałoby konieczność użycia ciężkiego sprzętu, zdecydowaliśmy się na podniesienie dna jeziora - poziom jest więc wyżej położony niż okoliczny teren. Aby uzyskać dostęp do utrzymywania wspomnianego skalniaka, przygotowaliśmy sobie betonowe filary na drewniany most.

 

Położenie hydroizolacji

Po tym jak krawędzie i powierzchnie płaskie zostaną wysypane piaskiem w celu zmiękczenia położymy  geowłókninę, zwykle wystarczy jedna warstwa, ale ze względu na trudniejszy teren (grubsze kamienie) na wszelki wypadek zdecydowaliśmy się na trzy warstwy. Po wykonaniu wszystkich powyższych kroków nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć  folie hydroizolacyjne, nam jej rozmiar wyszedł na 7x7 m.

 

Przed napełnieniem wodą należy porządnie przytwierdzić folię na całym dnie i zacząć napuszczać wodę. Możemy używać zarówno wody studziennej jak i wody wodociągowej (używając naszych foli nie musicie się Państwo obawiać o możliwą degradację z powodu chloru, są na nią odporne). Podczas każdego podniesienia poziomu wody o około 20 cm, przytwierdzamy  folię z każdej strony. UWAGA! Zachowujemy szczególną ostrożność podczas manipulacji z folią, nie przeciągamy jej zbyt mocno, a chodząc po niej używamy butów z miękką podeszwą. Poniżej na zdjęciu widzimy całkowicie napełnione oczko wodne, a następnie odcięcie nadmiaru  folii.

Mocowanie wzdłuż krawędzi

Folia musi być odpowiednio zamocowana na brzegach, żeby woda nie przeciekała pod nią podczas napełniania, co mogłoby powodować duże nieprzyjemności. Zalecamy wykonanie zagięcia na co najmniej 50 cm, najlepiej 70 cm. Wskazane jest również utworzenie na zagięciu kanałka, za pomocą którego w przypadku przeciekania stawu woda będzie wyciekać do wyznaczonego miejsca. Nadmiar  folii możemy sprytnie schować pod kamieniami / żwirem, my użyliśmy specjalnie zwykłych gładkich polnych kamieni.

Na poniższym zdjęciu widzimy już gotowe oczko wodne około 2 miesiące od założenia. Całkowita objętość zbiornika wynosi 14 m3 3

Zastosowana technologia i towar

Folie do oczek wodnych 7x7 1mm

Wysokiej jakości folia do oczek wodnych.

Geowłóknina pod folie 200g/m2 2x10m

Wysokiej jakości pod folie do oczek wodnych

INVITAL ciśnieniowy filtr 20000 do oczek wodnych z UV

Ciśnieniowy filtr z lampą UV do oczek wodnych z rybami do 20 000l , bez ryb do 40 000l.

INVITAL Pompa ECO F-10000 10000 l/godz. 6m

Oszczędna pompa do oczka wodnego o przepływie 10 000 l/godz.

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj