Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Napowietrzanie oczek wodnych

Napowietrzanie oczka wodnego dostarcza niezbędny tlen, jest więc nieodłącznym elementem każdego oczka wodnego. Dostarcza tlen potrzebny rybom i mikroorganizmom, a także pomaga w naturalnym oczyszczaniu oczka z glonów i sinic.

 

Dlaczego więc napowietrzanie oczka wodnego jest tak ważne?

-dostarcza wystarczającej ilości tlenu dla ryb

- wspiera lepsze łączenie tlenu atmosferycznego z wodą zwłaszcza w miesiącach letnich

-wspiera rozwój bakterii czyszczących w filtrze, które dbają o czystość Waszego oczka wodnego

- pomaga w wymianie toksycznych gazów wytwarzanych przez nieżywe materie roślinne w miesiącach zimowych

- pomaga oczyszczać wodę

Głównym sposobem dostarczania tlenu do wody w oczku wodnym jest użycie odpowiedniego  kompresora napowierzającego  oraz odpowiednich rurekakcesoriówí i elementów. Chodzi o urządzenie, które do wody za pośrednictwem węża wdmuchuje dużą ilość sprężonego powietrza, podobnie jak podczas pompowania opon. Sprężarki powietrza to urządzenia wielofunkcyjne: dostarczanie tlenu, cyrkulacja i usuwanie składników odżywczych w jednym. Składniki odżywcze są wtórnie usuwane poprzez to, że wspieramy wzrost pożytecznych bakterii, które do życia wymagają dużej ilości tlenu, potem bakterie zużywają składniki odżywcze.  .

 

Kiedy konieczne jest napowietrzanie?

Technologię napowietrzania można stosować w lecie, jak i w zimie, aby ryby mogły bezpiecznie przetrwać w oczku wodnym. Lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie kamienia napowietrzającego w oczku na głębokości około 50 cm, tak by na dnie oczka woda zostawała cieplejsza, a zwierzęta wodne mogły lepiej przetrwać zimę. Za pomocą otworu, którego nigdy nie wykonujemy poprzez kruszenie czy cięcie lodu, przebiega niezbędna wymiana gazów. Gazy powstające z martwych szczątków roślin wydostają się przez otwór. Konieczne jest więc regularne usuwanie śniegu z lodu, aby glony miały wystarczającą ilość światła i nie pobierały tlenu z wody. Odwrotnie, gdy glony mają wystarczającą ilość światła, wytwarzają tlen.  Wiosną możemy napowietrzanie przesuwać w kierunku dna, aby zanieczyszczenia dostały się jak najbliżej powierzchni i za pomocą skimmera do filtrowania usuwać je z oczka wodnego. Kamieni napowietrzających  nie kładziemy aż na dno, ale zawieszamy je pod styropianowym pływakiem około 20 cm pod powierzchnią wody. Sprężarkę mocujemy powyżej poziomu wody. W przypadku, gdy kompresor znajdzie się poniżej poziomu oczka wodnego, zabezpieczymy go przed wnikaniem wody z oczka za pomocą zaworów zwrotnych. Jeśli chodzi o hałas silników napowietrzających, na przykład w przypadku sprężarek elektromagnetycznych serii ACO, stwierdza się hałas mniejszy niż 60 dB.

Zawsze zalecamy, by napowietrzanie było włączone 24 godziny na dobę. Nie należy go wyłączać.

 

Jaki kompresor wybrać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że im dalej powietrze jest doprowadzane przez wąż, ewentualnie im większa jest głębokość, tym mocniejsza sprężarka będzie potrzebna. Zalecamy więc pompę o minimalnej wydajności 30 litrów / min. powietrza na 10 000 l wody w oczku wodnym. Jeśli jednak głębokość jest większa, jest użyty rozdzielacz lub jeśli wąż jest dłuższy, straty te należy zrekompensować za pomocą mocniejszej sprężarki.

Dlatego napowietrzaj jak najwięcej, jest to ważne źródło tlenu dla bakterii, a dodatkowo dzięki napowietrzaniu dochodzi do zamieszania wody, łatwiejszego uwalniania się zanieczyszczeń z dna. Zimą jest to idealny sposób na utrzymanie funkcjonującego oczka wodnego również podczas mrozu.
 

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj