Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Krewetki do akwariów - Krewetki w akwariach słodkowodnych i ich hodowla

Dla niektórych z was słowo krewetki może być nieznane. Jednak to małe zwierzę staje się coraz bardziej popularnym mieszkańcem akwarium, więc powinniśmy zadać sobie pytanie, czym jest krewetka i jak się nią zająć najlepiej, jak potrafimy.

Czym jest krewetka?

Jest to stosunkowo mały bezkręgowiec, który pochodzi z Azji i żyje tutaj w dużych grupach. W większości przypadków żywią się glonami i resztkami jedzenia (niektóre gatunki są drapieżne), ale są też tak zwane krewetki filtrujące. Stały się one popularne głównie ze względu na ich wariacje kolorystyczne, a także ciekawe zachowanie. Największe krewetki dorastają do 10 cm (np. krewetki filtrujące z rodzajów Atya lub Atyopsis), najmniejsze tak zwane krewetki karłowate to tylko kilka centymetrów (np. krewetki z rodzajów Caridina, Neocaridina).

Jak hodować? Zacznijmy od samego początku:

Nabycie akwarium:
- Krewetki w większości przypadków nie potrzebują dużych akwariów i dlatego są dla nich dostępne na rynku mniejsze akwaria. Easy tank PRO LED akwaria  są odpowiednim rozwiązaniem dla normalnej hodowli, ale dla gatunku Caridina japonica wymagane jest akwarium o pojemności co najmniej 50 l.

Wyposażenie akwarium
- Krewetki nie należą do najbardziej wymagających zwierząt, więc wystarczy zwykły sprzęt, taki sam jak dla rybek, np. filtracja, ogrzewanie, a w razie potrzeby i oświetlenie (jeśli akwarium nie jest umieszczone przy oknie przy oknie). Szkło ochronne powinno być ważną częścią akwarium podczas hodowli krewetek, ponieważ te małe stworzenia bardzo często uciekają z akwarium. Czy to z powodu warunków, czy po prostu dlatego, że lubią to robić.

Wygląd akwarium
- Krewetki należą do zwierząt, które lubią się ukrywać i lubią rośliny. Dlatego krewetki powinny być hodowane przede wszystkim w zbiornikach roślinnych, zarówno tymi z innymi gatunkami, jak i osobnych tylko dla nich. Najlepszy dla nich będzie mech, gdzie będą poszukiwać pożywienia, a także czuć się bezpiecznie. Jeśli jednak chcemy uprawiać rośliny, wybór podłoża lub piasku jest bardzo ważny. Najbardziej odpowiednim wyborem dla krewetek jest podłoże Ebi Gold zaprojektowane specjalnie dla nich. Krewetki żyją w bardzo czystej wodzie i potrzebują specjalnych parametrów dla pancerza, dlatego te specjalne podłoża są dostępne. Artykuł na temat podłoży i piasków może pomóc w wyborze innych podłoży.

Woda i jej parametry
- Krewetki chcą żyć w czystej i natlenionej wodzie, więc powinniśmy zwracać uwagę na regularną konserwację akwaria oraz pilnowanie poziomu azotynów i amoniaku w wodzie, ponieważ szkodzą one krewetkom. Uważaj również na niektóre leki, które są szczególnie niebezpieczne dla krewetek. Ważną częścią jest również temperatura wody, która w żadnym wypadku nie powinna przekraczać 30°C. Idealnie temperatura powinna wynosić 23-27°C, dla niektórych warunków może być inna. Parametry wody, takie jak Ph, twardość i tym podobne nie są już tak ważne dla krewetek, ale z pewnością nie powinny mieć ekstremalnych wartości. Potrzebują głównie wapnia do pancerza, dlatego woda nie powinna być zbyt miękka.

Współlokatorzy

-- musimy zdać sobie sprawę, że krewetki są małe i dość nieśmiałe, więc współlokatorzy również powinni być mali, a przede wszystkim nie powinni być drapieżnikami, w przeciwnym razie delektowali by się krewetkami. Większość ryb uważa krewetki za pokarm, a dzieje się tak na wolności. Dlatego powinniśmy umieścić w akwarium ryby, które są naprawdę małe. Osobiście mam w akwarium z krewetkami, na przykład niebieskie neony. Jednak najlepszą opcją są krewetki w osobnym zbiorniku, ponieważ ich rozmnażanie bardzo intensywnie tłumią inne ryby, a innym problemem może być stres krewetek.

Karmienie

- - w przypadku większości krewetek głównym źródłem pożywienia są glony, ale często są one niewystarczające, dlatego na rynku istnieje wiele produktów spożywczych specjalnie dla nich zaprojektowanych. Istnieją specjalne karmy wzbogacone wapniem i witaminami, a następnie także karmy zawierające głównie składniki roślinne. Zdecydowanie wskazane jest posiadanie zarówno pełnowartościowych pasz w domu, jak i tych suplementów witaminowych, które od czasu do czasu karmimy krewetkami dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju.
Istnieje również naturalna żywność dostępna w przyrodzie, która może obejmować szyszki olchy, pokrzywy na parze, liście dębu i tym podobne. Każdy rodzaj krewetek lubi coś innego, niektóre nie gardzą różnymi owocami, a inne nie jedzą niczego poza jedzeniem przeznaczonym wyłącznie dla nich..

Podstawowe rodzaje krewetek

Glonożerne
- Krewetki te są najpopularniejsze i najlepiej się sprzedają. Są to krewetki, które żywią się głównie glonami. Należy do nich między innymi gatunek Caridina japonica, Neocaridina denticulata („cherry“), które nie są wymagające, ale są łatwo dostępne. Do tych najbardziej wymagających i ciężko dostępnych należą Caridina sp. "Red Crystal", "Bumble Bee", "Tiger" (Caridina serata), C. babaulti, C. palmata,itd. Duża liczba akwarystów wybiera je ze względu na ich właściwość usuwania glonów.

Wszystkożerne
- Do tej grupy należą mniej znane krewetki „Glass Shrimps“ lub także „Grass shrimps“ z rodu Palaeomonetes, Palaeomon. Te krewetki nie są tak kolorowe i bywają mylone z krewetkami z rodu Caridina japonica. Różnią się jednak szczypcami, które mają nieco większe wszystkożerne krewetki, a także zakrzywionym pancerzem.

 Drapieżne

- Do tego rodzaju należą Macrobrachium, które są powiązane z poprzednią grupą. Te krewetki są większe i mają większe szczypce. Są również bardziej agresywne i raczej nieodpowiednie do akwariów społecznych.

Filtrujące
- Krewetki filtrujące dorastają do 10 cm, a jedną z ich cech jest to, że zamiast szczypiec mają gębowe, na które złapią wszystko, co pływa w wodzie, a następnie to spożywają. Ten typ jest odpowiedni także do akwarium z większymi rybami. Należą do nich między innymi Atyopsis moluccensis oraz Atya gabonensis. Jednak krewetki te nie mogą być rozmnażane w niewoli, dlatego ich cena jest stosunkowo wysoka.

Rozmnażanie i krzyżowanie
Krewetki należą do zwierząt odmiennej płci, a jeśli chcemy mieć młode krewetki, musimy zdobyć parę. Najprostszym gatunkiem do rozmnażania jest Neocaridina denticulata, która rozmnaża się w akwarium stosunkowo bez trudności i bez specjalnych warunków. Różne płcie zwykle można odróżnić kolorem krewetek, gdyż samiec jest mniej kolorowy, a także mniejszy. Po chwili możemy obserwować, jak samivce niosą jaja na „włosach” pod ogonem. Wizualizacja na zdjęciu:

Powinniśmy zdać sobie sprawę, że wiele kolorowych gatunków krewetek powstało przez krzyżowanie różnych gatunków i odmian, dlatego może się zdarzyć, że w hodowli kilku wariantów kolorystycznych znajdziemy krewetki o różnych kolorach w akwarium lub odwrotnie odbarwione itp. Krewetek tych nie można już traktować jako kupionego przez nas gatunku, ale jako mieszankę. Zdjęcie pokazuje, jak powstały różne warianty krewetek.

Doświadczenie z mojej strony:
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że hodowla krewetek trochę mnie zadziwiła i są niesamowitymi stworzeniami, które można obserwować całymi godzinami, tj. ich ruchy i zachowanie. Kiedy krewetki są spokojne, zdarza się, że swobodnie pływają w akwarium, pływają od liści do liści i stale coś robią lub coś zbierają. Kiedy hodujemy je w jednym zbiorniku z rybami, często nie boją się ukraść kawałka jedzenia bezpośrednio z ust, a kiedy dostają coś, co naprawdę im się podoba, wspaniale jest patrzeć, jak wszyscy spotykają się z kawałkiem pożywienia, które otrzymują.

Muszę zwrócić uwagę na fakt, że jeśli masz filtr, zaleca się umieszczenie siatki ssącej biometrycznej lub kupienie kosza ssącego, który nie będzie ssał krewetek. Podczas czyszczenia filtra często wyciągałem krewetki (nawet 30-40 z filtra zewnętrznego).

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj