🔥Oświetlenie Sinkor teraz w promocji! Więcej tutaj 02d 20g 22m 57s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jakie parametry wody w akwarium warto znać i regularnie kontrolować

Często zadawane przez naszych klientów pytanie brzmi, jakie parametry wody należy znać, jaka powinna być ich idealna wartość i jak często parametry te należy testować.

V kolejnych akapitach postaramy się wytłumaczyć po kolei każdy parametr wody i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

pH wody

Parametr ten jest najbardziej znany wśród akwarystów. pH wody określa nam, jak bardzo woda jest kwaśna. Zazwyczaj z kranu leci woda o wartości pH około 7 lub nieco wyższej.

Jaka jest idealna wartość pH? Zależy to głównie od ryb, które Państwo hodują. Jeśli mają Państwo powszechnie oferowane w sprzedaży ryby akwariowe wprzypadku gdy woda w akwarium będzie miała pH około 7 raczej nic tym Państwo nie zepsują. Jednak niektóre gatunki ryb wymagają pH około 6, czyli wodę nieco kwaśniejszą. Ryby z afrykańskich jezior wręcz przeciwnie, wymagają wody około 8. Odpowiednią wartość pH znajdą Państwo w atlasie ryb.

Jeśli obawiają się Państwo przede wszystkim o uprawę roślin, waha się ono około pH 6,5, ponieważ przy takiej wartości składniki odżywcze są najlepiej dostępne dla roślin.

Do testowania wystarczy zastosować najtańsze testy jak test Aquar pH. Jeżeli chcą być Państwo na bieżąco informowani o wartości pH online bezpośrednio w akwarium, możecie sobie nalepić na szybę trwały test Seachem pH Alert.

Testy PH znajdą Państwo tutaj: Testy PH

 

Całkowita twardość GH a węglanowa twardość KH

Wartości te warto znać, w przypadku gdy hodują Państwo ryby, które potrzebują wyłącznie miękką lub wręcz przeciwnie twardą wodę lub przy selektywnym rozmnażaniu ryb.

W przypadku roślin jest to praktycznie obojętne, mimo iż rośliny rozwijają się lepiej raczej w wodzie z niższą twardością.

Testowanie tych parametrów wody nie uważamy za zbyt ważne, ponieważ ze zmierzoną wartością i tak nic Państwo nie zrobicie, bądź Wam po prostu leci a kranu twarda bądź miękka woda. Z tego powodu wystarczy użyć nawet najtańszych testów test ogólnej twardości Aquar CM oraz Aquar KH test twardości węglanowej w celu orientacyjnej wiedzy o wartości Państwa wody.

Testy ogólnej twardości znajdą Panstwo tutaj.

Testy twardości węglanowej znajdą Państwo tutaj.

 

Azotyny NO2

Azotyny są niezwykle niebezpieczne dla ryb, nawet niewielkie ich ilości w wodzie mogą spowodować śmierć ryb. Występują w akwariach, w których nie działa prawidłowo filtr lub w nowo założonych akwariach.

Test wody na zawartość azotynów NO2 zalecamy przeprowadzić tylko w nowo założonym akwarium lub jeśli nam nagle zaczną ginąć ryby. W ustabilizowanych akwariach z dobrej jakości filtracją azotyny nie występują. W celu orientacyjnego mierzenia można zastosować tani Aquar NO2 test.

Testy NO2 znajdą Państwo tutaj..

Amoniak

Amoniak zasadniczo jest bardzo podobny do azotynów. Występuje tylko w takich samych warunkach jak azotyny. Jest również niezmiernie niebezpieczny dla ryb. Jego stężenie może ulec zwiększeniu wskutek przekarmienia, nieprawidłowej funkcji filtra lub w nowym, nieustabilizowanym akwarium.

Amoniak zalecamy mierzyć za pomocą permanentnego testu Seachem Ammonia Alert. Wystarczy tylko nalepić go na szybę akwarium, a przez okres jednego roku będzie pokazywał online ilość amoniaku w akwarium.

Testy na amoniak znajdą Państwo tutaj..

Azotany NO3

Azotany miałyby się wahać w granicach 5 do 25 mg/l. Jeśli wartość ta jest większa, mogłaby zaszkodzić niektórym bardziej wrażliwszym gatunkom ryb. Jeśli wynosi poniżej 5 mg / l, pojawiłby się problem ze wzrostem roślin, ponieważ potrzebują one azotanów jako składnika odżywczego do wzrostu.

Jeśli ich poziom jest niższy, należy nawozić nawozem zawierającym azot, jeśli jest wyższy, konieczna będzie większa wymiana wody, zmniejszenie ilości ryb w akwarium lub wsparcie wzrostu roślin w taki sposób, by nadmierna ilość azotanów została zużyta.

Azotany zalecamy mierzyć testami dobrej jakości, gdyż testy w cenie około 17,- zl. zwykle nie funkcjonują prawidłowo i wskazują bezsensowne wartości. Odpowiedni jest np. test Sera NO3 lub pierwszorzędny JBL NO3 test.

Testy na azotany znajdą Państwo tutaj.

Fosforany PO4

Fosforany należy mierzyć wyłącznie w akwariach roślinnych, w przypadku gdy akwarysta podejrzewa ich niedostatek. Chodzi bowiem o ważny składnik odżywczy roślin.

Jednak dla zwykłego akwarysty dane te nie są warte poznania.

Zdecydowanie najlepszym testem na fosforany jest JBL PO4 test. Pozostałe tanie testy niestety za bardzo nie funkcjonują.

Testy PO4 znajdą Państwo tutaj.

 

Test na dwutlenek węgla CO2

Test ten jest użyteczny wyłącznie dla tych, którzy nasycają wodę za pomocą CO2 w celu lepszego wzrostu roślin. Dla pozostałych test ten jest zbędny. Jednakże w przypadku akwarystów, którzy dodają do akwarium CO2 miałoby chodzić o całkowicie kluczowy test. W przeciwnym przypadku do akwarium mogliby dodawać zbyt wiele lub wręcz przeciwnie zbyt mało CO2.

Najczęściej sprzedawanym i najlepszym testem na CO2 jest tzw. drop checker. Chodzi o szklaną bańkę, do której nakapie się odczynnik Dennerle a ta zmienia swój kolor. Według koloru poznają Państwo, jakie ilości CO2 akurat znajdują się w wodzie.

Testy na zawartość CO2 znajdą Państwo tutaj.

Oczywiście można również przetestować pozostałe parametry wody, jednakże nie uważamy ich za podstawowe i akwaryści muszą je znać tylko w specyficznych przypadkach.

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj