Jak założyć oczko wodne do 1700zł

Założenie oczka wodnego nie jest skomplikowanym zadaniem, jak się może wydawać na pierwszy rzut oka. W zaledwie kilku prostych krokach jesteśmy w stanie stworzyć tę dominantę w Państwa ogrodzie. Całe zadanie podzieliliśmy na następujące kategorie:  

Wybór miejsca  

Najlepszym miejscem na założenie oczka wodnego jest półcieniste miejsce. Intensywne promieniowanie słoneczne stanowi dla oczka wodnego wielki problem. Wysokie temperatury wspomagają szerzenie się bakterii i glonów, które w konsekwencji powodują brzydką zieloną wodę. Wyższa temperatura, przede wszystkim w małych oczkach wodnych, może również szkodzić rybom.  

 

Typ oczka wodnego  

W naszej ofercie rozróżniamy dwa typy oczek wodnych.   

Pierwszym typem są proste  formy plastikowe. Formy te zapewnią Państwu łatwy i szybki montaż oczka wodnego, jednak kosztem wielkości. Zaletą plastikowego oczka wodnego jest jego praktyczna niezniszczalność, odporność na ciepło/mróz i łatwe utrzymanie.  

Średnia cena plastikowej formy: 421,-zł

Drugim typem jest oczko wodne zbudowane z folii PCV przeznaczonej do oczek wodnych. Chodzi o sprawdzony od lat sposób zakładania oczka wodnego. Należy wykopać w jednym miejscu potrzebny kształt o większej głębokości, w celu ewentualnego umieszczenia pompy i wypompowania wody z oczka wodnego oraz umieszczenia folii do oczek wodnych, która zatrzyma wodę. Pod folią do oczek wodnych zaleca się umieścić geowłókninę.  Geowłóknina zabezpiecza folię przed uszkodzeniem mechanicznym np. przebiciem kamieni z podłoża i przedłuża jej żywotność.  Cena folii do oczka wodnego (najczęściej sprzedawane rozmiary folii do oczka wodnego 5x6m 1 mm) wynosi - 471.5,-zł

 

Napuszczanie wody i osadzanie oczka wodnego  

Po osadzeniu plastikowego zbiornika / położeniu folii do oczka wodnego możemy zacząć napuszczać wodę i sadzić rośliny. Rośliny są nie tylko elementem estetycznym, ale pomagają nam wchłaniać nadmiar składników odżywczych oraz dostarczają rybom tlen. W płytkich strefach na dno należy nasypać warstwę piasku lub żwirku oraz stopniowo napełnić oczko wodne. W przypadku sadzenia roślin, napuścimy wodą ok. 1/3 oczka wodnego, a na dnie umieścimy rośliny włożone do koszyczków lub doniczek z otworem. Następnie całe oczko wodne wypełnimy wodą i zalejemy mielizny.  

 

Filtracja  

Ważnym aspektem prawidłowo funkcjonującego oczka wodnego jest skuteczna filtracja. Istnieje kilka rodzajów filtrów takich jak  biofiltr, ciśnieniowy lub kompaktowy system filtracji do małych oczek wodnych. W przypadku  biofiltra oraz filtra ciśnieniowego należy kupić pompę, która będzie przepompowywać wodę do filtra. W celu zakupu odpowiedniej pompy oraz filtra, przygotowaliśmy dla Państwa tabelkę Polecane zestawy do filtracji+pompy+lampy UV. Należy w niej wybrać wielkość Waszego oczka wodnego, a w tabelce znajdą Państwo odpowiednie kombinacje pompy, filtru oraz lampy UV, które do siebie pasują i są wystarczająco mocne dla danego oczka wodnego. 

Biofiltry  - Filtry te w odróżnieniu od filtrów ciśnieniowych należy umieścić powyżej poziomu wody oczka wodnego, czyli położyć obok oczka wodnego i czymś je przykryć (roślinami, dekoracjami). Chodzi o duże zbiorniki pełne materiałów filtracyjnych, przez które przechodzi woda. Mają w sobie przygotowane dziury do przyłączenia lampy UV (opcjonalnie). 

Średnia cena biofiltru - 421,-zł

Filtry ciśnieniowe - Filtry ciśnieniowe do oczek wodnych można umieszczać w otworach wykopanych obok oczka wodnego – tzn. poniżej poziomu wody. Prawie zawsze mają w sobie zabudowaną lampę UV. Filtry ciśnieniowe różnią się w utrzymaniu np. niektóre filtry serii np. AUTO czyszczą się zupełnie same – mają zabudowany silnik, który przemyje gąbki wewnątrz i wyleje brudną wodę. Seria filtrów 2500 do 30000 jest półautomatyczna – w celu wyczyszczenia należy obracać pokrętło. Inne filtry należy otworzyć i wyczyścić ręcznie. Ich zaletą jest bardzo niska cena.  

Średnia cena filtra ciśnieniowego z zabudowaną lampą - 589,-zł

Systemy kompaktowe do małych oczek wodnych – Filtry te charakteryzują się niewielkim rozmiarem. Nadają się przede wszystkim do małych plastikowych oczek wodnych np.: https://www.invital.pl/invital-wewnetrzna-lama-fontannowa-uv-lampa-11w-2511-z-filtrem

Lampa UV - Lampy UV do oczek wodnych są jedną z najważniejszych części technologii w eksploatacji oczka wodnego. Są one podłączone do filtracji, a pompa przepompowuje przez nie wodę. Woda przepływa najpierw lampą UV, a następnie filtrem lub odwrotnie. Lampa UV sterylizuje wodę, która przez nią przepływa. Usuwa wszystkie glony i zieloną wodę. Woda na wylocie na pierwszy rzut oka wydaje się czysta. Jeśli wybiorą Państwo odpowiednią moc lampy UV, nie będzie już problemu z zieloną wodą, w znacznym stopniu zostanie również ograniczony wzrost glonów

Średnia cena lampy UV - 337,-zł

Do oczek wodnych bez ryb należy używać lampy UV o mocy około 2W na 1000 l wody w oczku wodnym, zaś do zarybionych oczek wodnych lub oczek wodnych wystawionych na silne słoneczne światło 3W na 1000 l wody. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w naszym artykule  Jak wybrać lampę UV do oczka wodnego?

Na rynku istnieją dwa rodzaje lamp UV mianowicie zewnętrzne lampy UV  oraz wewnętrzne. Zewnętrzne nasadza się na węże prowadzące do filtra. Wewnętrzne, wręcz odwrotnie są umieszczone w wodzie w oczku wodnym, zawierają w sobie pompę wodną i zazwyczaj pełnią również funkcje fontanny.

Regularnie raz w roku zalecamy zmieniać  świetlówki UV

Pompy  - Pompy wodne do przydomowych oczek wodnych są najczęściej używane jako napęd do filtracji oraz jako napęd do wodospadów, kaskad, skimmerów lub strumieni. Szczególną kategorią są pompy fontannowe. Na rynku istnieją różne rodzaje pomp – niektóre służą jako napęd filtracji,inne jako napęd wodospadów itp. Różnią się one budową, która wpływa na zużycie, a także wysokość podnoszenia słupa wody, dlatego przed zakupem zalecamy zaznajomić się z naszym artykułem  Jak wybrać pompę do oczka wodnego?

Średnia cena pompy - 337,-zł

W przypadku pomp ważne są trzy dane: wydajność w litrach na godzinę (l/godz.), wysokość podnoszenia słupa wody w metrach oraz zużycie. Jeśli będą Państwo używać pompy napędzającej filtrację, istnieje ogólna zasada, że pompa wodna miałaby przepompowywać wodę w oczku wodnym raz na dwie godziny. Jeśli są Państwo zainteresowani oczkiem wodnym o pojemności 8000 l (8m3), należy zastosować pompę o mocy 4000 l/godz. /h 

 

Preparaty do oczka wodnego  

Jeśli chcą Państwo rybkom i roślinom przystosować środowisko, tak by czuły się w nim jak w środowisku naturalnym, można w tym celu zastosować najróżniejsze preparaty. 

Podczas zakładania oczka wodnego zalecamy  użyć bakterii startowych. Pomagają one znacznie szybciej  aktywować życie biologiczne, a zarazem sprawią, że oczko wodne będzie zdrowe, a toksyczne wartości azotynów szybko spadną. Z tego powodu zalecamy je stosować podczas każdego zakładania oczka wodnego lub wymiany filtra. Warto również zastosować powyższe preparaty na wiosnę. 

W przypadku inwazji glonów w oczku wodnym do walki z nimi możemy użyć  preparatów do usuwania glonów w oczku wodnym. Glony te tworzą się wtedy, gdy oczko wodne jest nieprawidłowo zagospodarowane. Powyższe preparaty powinny Państwu pomóc w walce z glonami – skorygowaniem ich wzrostu lub pozbyciem się ich.  

Przy nagłym zmętnieniu wody w oczku wodnym zalecamy wybrać  preparaty do usuwania zielonej wody, które pomogą wytworzyć kryształowo czystą i przejrzystą wodę. 

 

Możliwe akcesoria  

Skimmer - Powierzchniowe odkurzacze  zanieczyszczeń do oczek wodnych lub skimmery to urządzenia, usuwające liście, drobne zanieczyszczenia i tłuszcze z powierzchni wody. Niezmiernie ważne jest, by powierzchnia wody była czysta, wtedy lepiej przebiega wymiana tlenu między powietrzem a wodą, co z kolei przyczynia się do lepszego działania bakterii filtracyjnych i czyszczenia ich przez wodę. Ponadto na dno oczka wodnego nie spadają drobne zanieczyszczenia, a więc nie rozkładają się i tym samym nie brudzą wody, w związku z czym, oczko wodne o czystej powierzchni wygląda lepiej. Na rynku istnieją  skimmery z zabudowanym silnikiem, które nadają się raczej do mniejszych oczek wodnych,  skimmery bez silnika, które podłącza się do pompy na dnie oczka wodnego. Szczegółowy podział wraz z informacją jak najlepiej podłączyć  skimmer  znajdą Państwo w naszym artykule  Jak wybrać skimmer do oczka wodnego i jak go podłączyć?

Odkurzacz do oczek wodnych  - Pompa nie zawsze będzie w stanie odessać zanieczyszczenia z całego oczka wodnego, a w ciężko dostępnych miejscach może gromadzić się nieporządek. W tym celu warto sięgnąć po odkurzacz do oczek wodnych, który umożliwi Państwu doskonałe odpompowywanie wszystkich zanieczyszczeń.

Fontanna  - Pompy fontannowe służą do natlenienia wody, co jest bardzo przydatne zwłaszcza w gorące dni. Ponadto, służą również jako ozdoba podczas tworzenia fontann w oczku wodnym. W naszej ofercie znajdą Państwo pompy fontannowe o niewielkim poborze mocy, składające się z samej pompy oraz zestawu teleskopowego wraz z dyszami (wchodzą w skład opakowania), które tworzą różne kształty nad powierzchnią oczka wodnego. Jeśli używają Państwo pomp serii  ECO P, zalecamy dokupić jedynie  zestaw fontannowy i mają Państwo pełnowartościową fontannę.  W przypadku, gdy nie mają Państwo do dyspozycji prądu elektrycznego mogą Państwo zastosować  fontanny solarne.