🔥Oświetlenie Sinkor teraz w promocji! Więcej tutaj 02d 11g 02m 32s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak wybrać system filtracji do oczka wodnego?

Każde jeziorko powinno mieć przynajmniej pompę i filtr, albowiem znacząco zwiększa to jakość wody i jej czystość. Ważnym elementem jest również lampa UV. Zobacz dlatego również nasz artykuł na temat wyboru pompy i artykuł na temat wyboru lampy UV. Filtry do oczek wodnych nigdy nie zawierają pomp cyrkulacyjnych. Pompę do filtra trzeba zatem zawsze zakupić osobno zobacz artykuł na temat wyboru pompy.
 
Wskazówka: Jeśli zamierzasz kupić nowy system filtracji z pompą, to zobacz naszą tabelkę polecanych zestawów pompa + filtr + wąż + lampa UV. W tabelce wybierasz wielkość Twojego jeziorka, a ona pokaże Ci odpowiednie pompy, filtry, węże i lampy UV, które są razem kompatybilne.

Jakiego rodzaju filtr należy wybrać?

Istnieją trzy podstawowe rodzaje filtrów jeziorkowych, mianowicie filtry bio nieciśnieniowe, filtry ciśnieniowe i w końcu duże filtry komorowe do dużych stawów ogrodowych.

Filtry bio nieciśnieniowe

Chodzi o duże pojemniki o objętości ponad 100 l pełne mediów filtracyjnych. Zazwyczaj mają one również uchwyt do przymocowania lampy UV. Ich objętość jest bardzo duża, a więc bardzo łatwo dochodzi w nich do oczyszczania biologicznego. Bakterie filtracyjne potrafią oczyszczać wodę w biologiczny sposób, usuwając z niej niewidzialne, trujące substancje.
Każdy tego rodzaju filtr ma pewną maksymalną wartość natężenia przepływu. Dlatego więc konieczny jest wybór odpowiedniej pompy.
Konserwacja polega na otwarciu pokrywy filtra i wyczyszczeniu mediów filtracyjnych.
Owe filtry bio zawsze muszą się znajdować powyżej poziomu powierzchni jeziorka! Muszą być umieszczone obok jeziorka, nie można zakopać je w ziemi, jak np. filtry ciśnieniowe.
W sprawie doboru zobacz naszą tabelkę polecanych zestawów filtrów i pomp, żeby mieć pewność, że wybrałeś odpowiednią kombinację filtra i pompy.

 

Filtry ciśnieniowe

Chodzi o duże pojemniki (kanistry o objętości od 20 l do około 50 l). Pompa, którą należy umieścić w jeziorku pompuje do nich wodę, która następnie zostaje w nich oczyszczana. Jeżeli chcesz, żeby woda była oczyszczana tylko mechanicznie, to możesz wybrać nawet mniejsze filtry o objętości około 20 l. Jeżeli jednak interesuje Cię filtracja biologiczna lub nie chcesz zbyt często robić konserwacji, to skorzystaj z większego filtra.

Owe filtry prawie zawsze zawierają również zintegrowaną lampę UV, znajdującą się w środku filtra.
Wielką zaletą filtrów ciśnieniowych jest fakt, że można je umieścić poniżej poziomu powierzchni jeziorka. Wystarczy obok niego wykopać dziurę i filtr umieścić w niej. W takim przypadku nie jest potrzebna pompa o zbyt dużej wydajności, albowiem różnica wysokości, jaką trzeba pokonać, jest stosunkowo mała.

W ofercie mamy trzy rodzaje filtrów ciśnieniowych różniących się co do trudności konserwacji:
Seria filtrów konserwowanych ręcznie (280, 380, 500). Ceny tych filtrów są bardzo dogodne. Trzeba je czyścić manualnie, tzn. otworzyć pokrywę i ręcznie wyczyścić media znajdujące się w środku.

Druga seria to filtry pół-automatyczne 2500 do 30000. Tych filtrów nie trzeba w ramach konserwacji otwierać. Wystarczy zakręcić korbą na urządzeniu, oczyścić gąbki filtracyjne wewnątrz i wypuścić brudną wodę poprzez odkręcenie kurka.
Najlepszą wersję stanowią automatyczne filtry ciśnieniowe AUTO. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk, a filtr wyczyści się sam (zawiera silnik do automatycznego czyszczenia), wypuszczając następnie brudną wodę z oczyszczonych mediów.
W sprawie doboru właściwych komponentów zobacz naszą tabelkę polecanych zestawów filtrów i pomp, żeby wybrać odpowiednią kombinację filtra i pompy.

Filtry komorowe do dużych jeziorek

Chodzi o ogromne wanny filtracyjne o objętości setek litrów, które zakopane są w ziemi. Ich produkcja, a szczególnie instalacja jest raczej skomplikowana. Zajmiemy się nimi w którymś z następnych przewodników.

 

Polecamy również inne artykuły na temat wyboru odpowiednich urządzeń do jeziorek:
Polecane zestawy filtracja + pompa + lampa UV
Jak wybrać pompę do jeziorka?
Jak wybrać lampę UV do jeziorka?
Jak wybrać skimmer jeziorkowy i jak go podłączyć?

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj