🔥Oświetlenie Sinkor teraz w promocji! Więcej tutaj 02d 12g 03m 34s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak wybrać skimmer stawowy i jak go podłączyć?

Powierzchniowe oczyszczacze wody, tzw. skimmery, to urządzenia wyłapujące z powierzchni wody liście, drobne zanieczyszczenia i tłuszcz. Czysta powierzchnia wody jest niezmiernie ważna. Z jednej strony pozwala na lepszą wymianę tlenu pomiędzy powietrzem a wodą, co z kolei przyczynia się do lepszego działania bakterii filtracyjnych. Woda jest zatem bardziej czysta. Ponadto drobne zanieczyszczenia nie opadają na dno jeziorka, gdzie następnie nie rozkładają się i nie brudzą tym samym wody.
No i z drugiej strony, szczerze mówiąc, jeziorko o powierzchni czystej jak lustro wygląda po prostu świetnie.

 

Jakie są różne rodzaje skimmerów:

Jednym z rodzajów skimmerów są np. skimmery z pompą zawierające własną pompę napędową. Inny rodzaj to skimmery bez silnika, które są napędzane przez główną pompę w jeziorku napędzającą również filtr. Oczywiście można je również podłączyć do nowej pompy, która będzie przeznaczona tylko do skimmera. W takim przypadku możliwe jest włączać skimmer tylko na kilka godzin dziennie.

.

Skimmery z pompą

Te unoszące się na powierzchni skimmery składają się z kosza, który wyłapuje zanieczyszczenia oraz z pompy, która je napędza. W momencie, gdy kosz jest pełny, wystarczy go po prostu wysypać i ponownie zostawić skimmer, by pracował, jak należy. Owe skimmery nadają się raczej do małych jeziorek lub jeziorek, do których nie spada dużo liści. Ich wydajność nie jest zbyt duża.

Typowym przedstawicielem jest Pond Skimmer 2500, który ponadto dysponuje również fontanną.

 

 

Skimmery bez silnika

Innym rodzajem skimmera jest skimmer wolnopływający, który w zasadzie działa tak samo, jak skimmer z silnikiem – unosi się na powierzchni wody, ale nie ma silnika i napędza go pompa znajdująca się na dnie jeziorka. Typowy przedstawiciel tej grupy to skimmer P-250.
Bardzo popularnym rodzajem skimmera jest wyłapywacz stojakowy. Wystarczy umieścić go na dnie jeziorka (zwykle w pobliżu jego brzegu), a jego pływak będzie unosić się na powierzchni i zbierać brud. Urządzenie jest elastyczne, a więc nie przeszkadza, że dno jeziorka stanowi zbocze. Ponownie jest połączony wężem z pompą na dnie jeziorka (pompa prowadząca do filtra lub oddzielna). Przykładem tego rodzaju skimmera jest Skim 40.

Jak podłączyć do pompy skimmery bez silnika?

Pierwszy sposób polega na wykorzystaniu pompy, która napędza również filtrację. To jednak konieczne, by do pompy można było podłączyć węża sącego. Pompy nadające się do tego celu to pompy ECO F. Urządzenia te dysponują rurą z haczykami do podłączenia węża. Ów haczyk można jednak również zdemontować i używać pompy bez niego. W takim przypadku pompa zasysa wodę przez siatkę.
W razie takiego podłączenia wszystka woda będzie tłoczona do filtra z powierzchni wody.

Jeżeli masz już inną pompę do filtracji, to możesz podłączyć skimmer również do pompy ECO F, która nie jest do niej podłączona. W takim przypadku wystarczy znacznie słabsza pompa, np. F-3800. Jej moc wynosi tylko 20 W i nie musi być włączona na stałe – wystarczy kilka godzin na dobę. Wylot można po prostu umieścić w jeziorku – lustro wody będzie na bieżąco czyszczone, jednak woda nie będzie przechodzić przez filtr, co jednak nie stanowi ważniejszego problemu. Wystarczy w koszu skimmera umieścić trochę pianki poliestrowej (często nie jest to nawet konieczne). Im większe jeziorko, tym bardziej wydajnej pompy należy używać, żeby skimmer mógł funkcjonować jak należy.

Trzecia możliwość polega na wykorzystaniu pompy od filtracji oraz rozgałęziacza. Korzystając z pompy z serii ECO F wystarczy do niej po prostu podłączyć kawałek węża, na który należy nasadzić rozgałęziacz z regulacją. Z pompy należy wprowadzić jednego węża do skimmera, a drugiego umieścić jeziorka, gdzie będzie zasysać wodę ze dna. Na koniec tego węża polecamy umieścić jakiś kosz, żeby nie doszło do jego zapchania. Polecamy również umieścić rozgałęziacz na brzeg jeziorka, żeby można było łatwo regulować stosunek wody pompowanej ze skimmera do wody zasysanej ze dna. Dużą zaletą jest fakt, że ów stosunek można bardzo łatwo regulować.

Jeżeli masz inną pompę, niż z serii ECO F, to można ją oczywiście również podłączyć w ten sam sposób, jednak najprawdopodobniej koniecznie będzie trzeba kupić złączkę, która do niej będzie pasowała. Ogromna zaleta pomp ECO F tkwi w tym, że dysponują haczykiem, na który można węża bardzo prosto nasadzić.

Jeśli zdecydujesz się na wybór możliwości polegającej na podłączeniu dwóch węży prowadzących do systemu filtracji, to polecamy używać pompy o wydajności przynajmniej 8-10 000 l/godz., żeby skimmer mógł działać tak, jak należy. Polecamy np. pompę ECO F-10000

Polecamy również inne artykuły na temat wyboru odpowiednich urządzeń do jeziorek:


Polecane zestawy filtracja + pompa + lampa UV
Jak wybrać pompę do jeziorka?
Jak wybrać system filtracji do jeziorka?
Jak wybrać lampę UV do jeziorka?

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj