Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak wybrać filtr zewnętrzny do akwarium

Jak sama nazwa wskazuje, filtr zewnętrzny, umieszczony jest poza akwarium. Najczęściej jest trzymany w szafce pod akwarium. Jeśli nie masz szafki lub z innych powodów nie możesz w niej umieścić filtra, możesz go postawić gdziekolwiek wokół akwarium. Jedynym warunkiem jest umieszczenie filtra poniżej poziomu wody. ✅

Zaleca się umieszczenie filtra blisko akwarium, ponieważ niepotrzebnie długie węże i różne zagięcia zmniejszyłyby wydajność filtra, a to nie jest pożądane. Węże są podłączone do zaworów znajdujących się na głowicy filtra. Zwykle używane są dwa węże, jeden dla wylotu i jeden dla wlotu. Zawory są zwykle zamykane, a niektóre typy mają zawory regulowane.

Każdy filtr zewnętrzny jest wyposażony w pompę ssącą, za pomocą której woda jest pompowana do wewnętrznej komory filtra (pojemnika), gdzie jest filtrowana przez media filtracyjne, a następnie wtłoczona z powrotem do akwarium. Pompa jest używana tylko wtedy, gdy filtr jest podłączany po raz pierwszy lub gdy filtr musi zostać ponownie uruchomiony (na przykład po czyszczeniu).

Wybór filtra zewnętrznego jest bardziej wymagający niż wybór filtra wewnętrznego, ponieważ należy wziąć pod uwagę więcej parametrów. Postaramy się omówic najważniejsze parametry, które grają rolę przy wyborze filtra.

Przepływ

Jeden z najważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas dokonywania wyboru. Jego wartość określa się w litrach na godzinę (l/h). Idealnie byłoby, gdyby wartość ta była od 7 do 10 razy większa niż objętość akwarium. 💪 Producenci podają informacje na temat natężenia przepływu w optymalnych warunkach bez materiałów filtracyjnych. Po zatkaniu filtra natężenie przepływu maleje. Wartość ta ulega dalszemu zmniejszaniu np. poprzez różne zagięcia i nierzadko kończy się na połowie natężenia przepływu. Natężenie przepływu ma bezpośredni wpływ na przepływ wody w akwarium, która zbiera zanieczyszczenia w filtrze, rozprowadza tlen w całym akwarium, a także składniki odżywcze dla roślin.

Nie popełniaj błędu wybierając zbyt mały przepływ. Z naszego doświadczenia wynika, że wielu klientów obawia się, że w ich akwarium pojawi się jacuzzi, ale w ciągu miesiąca od zakupu są niezadowoleni, ponieważ gdy media filtracyjne staną się lekko zatkane odpadami, natężenie przepływu radykalnie spadnie. Co więcej, filtr można w każdej chwili moc filtra można w każdej chwili zmniejszyć.

Objętość wkładów filtracyjnych

Tutaj należy pamiętać o prostej zasadzie "im większa, tym lepsza". Aby wszystkie procesy w akwarium działały prawidłowo, potrzebna jest duża powierzchnia dla bakterii nitryfikacyjnych, które biologicznie oczyszczają wodę. Osiąga się to poprzez dużą ilość wkładów filtracyjnych lub poprzez prawidłowy dobór mediów filtracyjnych.

Media filtracyjne zazwyczaj znajdują się w opakowaniu wraz z filtrem. Rodzaj tych mediów różni się w zależności od producenta, a ich jakość bywa różna. Więcej informacji na temat prawidłowego doboru mediów filtracyjnych można znaleźć w innych naszych artykułach. 📑

Zdecydowanie zalecamy umieszczenie w filtrze również mediów porowatych, ponieważ mają one znacznie wyższą wydajność niż zwykłe gąbki. Informacja o podanej objętości filtra nie jest tożsama z objętością dla mediów filtracyjnych. W filtrze znajdują się kosze, w których umieszczane są media, a objętość koszy zmniejsza objętość dla mediów filtracyjnych z całkowitej objętości filtra.

Jakość wykonania

Jakość wykonania filtra jest również ważnym czynnikiem w procesie wyboru. Jeśli konstrukcja filtra jest gorszej jakości, istnieje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia mechanicznego lub nawet wycieku. Należy jednak zauważyć, że obecnie filtry mają solidną konstrukcję, a wycieki praktycznie nie występują, jak w dawnych czasach. Niektóre typy filtrów wymagają częstszej wymiany uszczelek.

Kilka słów o poszczególnych seriach filtrów

Filtracja INVITAL EXPRO

Filtracja INVITAL EXPRO zachwyca swoją niską ceną. Głównym powodem tego jest to, że te filtry otrzymujemy bezpośrednio z fabryki, co eliminuje dodatkowe koszty transportu. Wykonanie i jakość odpowiadają średniej klasie filtracji akwariowej. Filtr INVITAL EXPRO jest zalecany dla początkujących lub jako rozwiązanie ekonomiczne dla bardziej rozbudowanych hodowli.

Zewnętrzne filtry INVITAL EXPRO znajdziesz tutaj 📍


Filtracja SUNSUN HW-7

Filtry SunSun wypadają najlepiej w tabeli porównania cen zaraz po INVITAL EXPRO. Jednak w przeciwieństwie do INVITAL EXPRO, wykonanie i jakość tworzywa jest na zupełnie innym poziomie - jest tak samo jak w przypadku filtrów JBL lub Tetra. Mają wystarczająco dużo miejsca na media filtracyjne i wystarczającą wydajność. Wysokiej jakości konstrukcja daje gwarancję trwałości i szczelności, nie jest to kruchy plastik. Filtr zawsze można zakupić w dwóch wersjach, to znaczy w wersji bez lampy UV oraz w wersji z lampą UV, czego nie oferują konkurencyjne filtry. Są to filtry, których najczęściej używamy w naszych akwariach.

Zewnętrzne filtry SUNSUN HW-7 znajdziesz tutaj 📍


Filtracja EHEIM Professionel 4+

Śmiem twierdzić, że filtry te są najlepszymi jakie można znaleźć na naszym rynku. Oferują bardzo wysoką jakość wykonania, niezawodność, dużo miejsca na media filtracyjne, a także przyzwoitą wydajność. Wadą jest bardzo wysoka cena. Filtry Eheim mają to do siebie, że za jakość płaci się znacznie więcej. Są one Mercedesem wśród filtrów akwariowych.

Zewnętrzne filtry EHEIM Professionel 4+ znajdziesz tutaj 📍


Filtracja JBL Cristal Profi

Filtry JBL to również bardzo wysokiej jakości filtry jakościowo porównywalne z SUNSUN lub Tetra. Obecnie w sprzedaży jest linia z końcówką 02 zastępującą poprzednią linię 01, która była bardzo podobna, jeśli nie identyczna. Różnica polega praktycznie tylko na innej i bardziej wydajnej konstrukcji koszyków filtracyjnych. Szkoda, że JBL podniósł cenę nowej serii o kilkadziesiąt złotych. Mimo to z pewnością nie popełnicie błędu zakupem tego filtra.

Zewnętrzne filtry JBL Cristal Profi znajdziesz tutaj 📍


Filtracja Tetra Tec EX Plus

Filtry Tetra to jedne ze sprawdzonych rozwiązań na rynku akwarystycznym. Stanowią klasyczny rodzaj filtracji bez zbędnych akcesoriów - nadają się szczególnie do mniejszych akwariów. Ich jakość plasuje je w tej samej kategorii co filtry SUNSUN i JBL. W przypadku zakupu tego filtra również z pewnością nie popełnicie błędu.

Zewnętrzne filtry Tetra Tec EX Plus znajdziesz tutaj 📍


Filtracja Oase BioMaster

Filtry BioMaster oferują precyzyjne wykonanie i wiele funkcji ułatwiających użytkowanie. Dołączona funkcja czyszczenia mechanicznego Easy Clean zapewnia doskonałą wydajność mechaniczną filtra wstępnego, a tym samym zwiększa wydajność dalszej części biologicznej filtra. Czyszczenie jest bardzo proste, a filtr nie wymaga demontażu. Istnieje możliwość zakupu filtra w wersji Thermo z wbudowaną grzałką. Nawet przy tych zaletach i wysokiej jakości wykonania, filtry Oase utrzymują cenę niższą niż konkurencja.

Zewnętrzne filtry Oase BioMaster znajdziesz tutaj 📍


Filtracja AquaEl UltraMax

Ciekawą nowością na rynku akwarystycznym są filtry AquaEl UltraMax. Polska firma AquaEl starała się zbliżyć zarówno jakością, jak i akcesoriami do popularnej serii Eheim Professionel. W skład filtracji wchodzi specjalny filtr wstępny, pojemny zbiornik i wydajna pompa. Ponieważ jednak jest to nowość, filtracja nie jest tak dobrze znana i przetestowana.

Zewnętrzne filtry AquaEl UltraMax znajdziesz tutaj 📍


Filtracja Hagen Fluval FX

Filtry marki Hagen Fluval są popularną opcją wśród klientów. Są one szczególnie odpowiednie do dużych akwariów ze względu na niezwykle wydajną pompę i objętość filtracji. Seria FX szczyci się przede wszystkim jakością wykonania - jednak kosztem ceny. Cena zakupu tych filtrów, głównie ze względu na wysoki popyt, stale rośnie. Jeśli jednak szukasz odpowiedniego filtra do swojego dużego akwarium, nie znajdziesz lepszego.

Zewnętrzne filtry Hagen Fluval FX znajdziesz tutaj 📍


Filtracja SUNSUN HW-6

Filtry SUNSUN HW-6 to najmniejsze filtry akwariowe oferowane w naszym sklepie internetowym. Doceni je każdy, kto posiada małe akwarium środowiskowe lub roślinne, ale oczekuje znacznie lepszych rezultatów niż oferuje filtracja wewnętrzna. Prostota i cena tych filtrów zadowoli każdego niewymagającego akwarystę, który pragnie przejśc na „kolejny poziom“.

Zewnętrzne filtry SUNSUN HW-6 znajdziesz tutaj 📍


Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj