Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak wybrać filtr do akwarium

Filtr akwariowy stanowi ważną część każdego akwarium. Na rynku istnieje kilka typów filtrów, które różnią się pod kilkoma względami.

Filtry akwariowe można podzielić na trzy podstawowe grupy: wewnętrzne, kaskadowe i zewnętrzne. Główna różnica tkwi zwłaszcza w lokalizacji filtra. Filtry wewnętrzne znajdują się wewnątrz akwarium, natomiast filtry zewnętrzne są umieszczane poza nim. Filtry wewnętrzne są raczej niedrogie i ze względu na ich lokalizację nie trzeba szukać dla nich specjalnego miejsca. Z kolei filtry zewnętrzne są znacznie bardziej jakościowe, bardziej wydajne i oferują więcej miejsca dla mediów filtracyjnych, które mają wpływ na jakość filtracji. Filtry wewnętrzne nadają się do mniejszych akwariów, a z kolei filtry zewnętrzne do większych. Zalety i wady poszczególnych typów filtrów zostały opisane w poniższej tabelce.

 

Rodzaj filtra

Zalety

Wady

Zewnętrzny

  • Wysoka wydajność
  • Duża objętość mediów filtracyjnych
  • Możliwość wykorzystania specjalnych sypkich mediów
  • Zestawienie mediów według własnych upodobań
  • Nie znajduje się w akwarium, nie psując tym samym wrażenia
  • Lepszy przepływ wody w akwarium
  • Podczas konserwacji brud nie dostaje się do wody
  • Wyższa cena nabycia
  • Nieco bardziej wymagający co do konserwacji
  • Dodatkowe miejsce dla filtra

Wewnętrzny

  • Niższa cena
  • Mniej czasochłonna konserwacja
  • Prosty montaż
  • Mała objętość mediów filtracyjnych
  • Niższa wydajność
  • Niemożliwość wykorzystania sypkich mediów
  • Umieszczenie bezpośrednio w akwarium psuje wrażenie
  • W ramach czyszczenia brud może dostać się do wody

Kaskadowy

  • Możliwość wykorzystania różnych mediów filtracyjnych
  • Niższa cena
  • Nie zajmuje miejsca w akwarium
  • Niemożliwość użycia w akwarium z pokrywą
  • Niższa wydajność
  • Mała objętość mediów filtracyjnych w porównaniu do filtrów zewnętrznych
 
 Filtry zewnętrzne
Jak sama nazwa wskazuje, filtry zewnętrzne są przeznaczone do umieszczenia poza akwarium. Filtr składa się z dwóch głównych części, mianowicie z głowicy filtra i z pojemnika. W głowicy filtra znajduje się pompa pompująca wodę z powrotem do akwarium. W pojemniku filtra z kolei znajdują się media filtracyjne, a im większa objętość pojemnika, tym większa objętość mediów filtracyjnych. W skład każdego filtra zewnętrznego wchodzą również akcesoria niezbędne do jego prawidłowego działania. Polecamy naszartykuł na temat wyboru filtra zewnętrznego, w którym można znaleźć więcej informacji na temat tego rodzaju filtrów.
Filtry zewnętrzne są najlepszą opcją – są najbardziej wydajne, oferują największą objętość mediów filtracyjnych i można w nich użyć również sypkich mediów. Jeśli więc masz pod akwarium dosyć miejsca, to z pewnością skorzystaj z filtra zewnętrznego.
Poniżej można zobaczyć niektóre filtry zewnętrzne dostępne na rynku europejskim. Dalej można zobaczyć również akcesoria i media filtracyjne, które zazwyczaj są dostarczane wraz z filtrami.
 
 

 

Filtry wewnętrzne

Filtr wewnętrzny jest przeznaczony do umieszczenia w akwarium, gdzie za pomocą przyssawek należy przyczepić go do ściany zbiornika. Urządzenie składa się z dwóch części. Górna część składa się z pompy, natomiast na dolnej znajduje się medium filtracyjne. Zobacz poniższe zdjęcia. Pompa zapewnia wystarczający przepływ wody, natomiast medium filtracyjne zabezpiecza jej filtrację.

Filtry wewnętrzne mają zwykle bardzo małą objętość, a najtańsze i najmniejsze z nich w zasadzie tylko „gonią wodę” i nie zapewniają wymaganego efektu. Jeśli więc koniecznie musisz kupić filtr wewnętrzny, to wybieraj taki, w którym można umieścić rozsądną ilość mediów filtracyjnych. Pojemnik do mediów sypkich stanowi w tym przypadku duży plus.

 

Filtry kaskadowe

Trzecia grupa to filtry kaskadowe, które są w zasadzie podobne do filtrów wewnętrznych. Nie są jednak całe zanurzane w akwarium, należy je przymocować do ich krawędzi.

Stanowią one swego rodzaju kompromis pomiędzy filtrami wewnętrznymi a zewnętrznymi. Nie są one tak duże lub wydajne jak filtry zewnętrzne, jednak są znacznie lepsze od maleńkich filtrów wewnętrznych. Doskonale nadają się do mniejszych akwariów o objętości do 40 litrów bez pokrywy. Do akwarium z pokrywami nie można tego rodzaju filtra używać.

Filtry te nadają się szczególnie do akwariów o objętości poniżej 100 l. Urządzenie można zobaczyć na poniższych obrazkach.

 

 

Media filtracyjne 

Media filtracyjne są integralną częścią wszystkich filtrów akwariowych. Jakość i ilość używanych mediów mają ogromny wpływ na ogólną jakość filtracji. Producenci bardzo często umieszczają w filtrach tańsze i mniej jakościowe media filtracyjne, aby tym samym obniżyć całkowitą cenę urządzenia i zapewnić konkurencyjność produktu.

W takich filtrach zazwyczaj można znaleźć niebieską/czarną gąbkę filtracyjną, białą watę i ceramiczne krążki filtracyjne, które są raczej niedrogie. W celu wsparcia filtracji biologicznej, co jest najbardziej ważne, polecamy sypkie, wysoko porowate media, które dysponują dużą powierzchnią dla bakterii oczyszczających wodę. Gąbki i krążki filtracyjne też tak potrafią, jednak są o wiele mniej efektywne.

 

 

Filtry powierzchniowe (skimmery)

Do filtra warto czasami dokupić filtr powierzchniowy (skimmer). Na powierzchni wody często unoszą się resztki roślin lub tworzy się tłusta warstwa, która ogranicza wymianę gazową – chodzi szczególnie o tlen. Wystarczająca ilość tlenu jest niezmiernie ważna dla prawidłowego rozwoju bakterii filtracyjnych i zwierząt w akwarium. Zbiorniki ze skimmerem są znacząco zdrowsze i czystsze. Na rynku istnieją dwa rodzaje tych urządzeń. Pierwszy rodzaj jest przeznaczony do podłączenia do filtrów zewnętrznych (obrazek po prawej stronie). Skimmer jest umieszczany na wężu wlotowym, a woda jest zasysana ze słupa wody i z powierzchni. Jeśli nie dysponujesz filtrem zewnętrznym, to możesz skorzystać ze skimmera z silnikiem(obrazek po lewej stronie), który jest umieszczany pod powierzchnią i zasysa wodę z lustra, którą następnie oczyszcza. Wybrać można z kilku wersji wykonania, mianowicie z metalowego, szklanego lub z tworzywa sztucznego. Najczęściej używanym rodzajem jest właśnie skimmer z silnikiem.

 

 

Akcesoria

Do filtrów można dokupić mnóstwo najróżniejszych akcesoriów. Wraz z mediami filtracyjnymi polecamy kupno siatek filtracyjnych, które są bardzo praktyczne i służą do ułatwienia konserwacji urządzenia. Polecamy również kupno szczotki do czyszczenia węży, albowiem w wężach po jakimś czasie gromadzi się brud obniżający natężenie przepływu wody. Do poprawienia przepływu wody w akwarium służą deszczownice do filtrów lub Lily pipes. Deszczownice wchodzą jednak w skład filtrów. Szklane Lily pipes są zdolne lepiej rozprowadzać wodę i nadają się do akwariów ozdobnych. Deszczownice są w akwarium dosyć dobrze widoczne, ale są bardziej trwałe od Lily pipes. Lily pipe wraz z deszczownicą można zobaczyć na obrazkach poniżej.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć podstawowe cechy poszczególnych rodzajów filtrów akwariowych. W razie jakichkolwiek pytań skontaktuj się z nami pod adresem e-mail:sklep@invital.pl.

 

Wskazówka na zakończenie:

Nigdy nie wyłączaj filtra akwariowego, nawet na godzinę! Media filtracyjne wewnątrz urządzenia zawierają pożyteczne bakterie, które biologicznie oczyszczają wodę. Kilka godzin bez pracy filtra spowoduje szybki zgon bakterii, a Twój filtr zostanie tylko mechanicznym oczyszczaczem. Ponowne zasiedlenie filtra bakteriami trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni.

 

 

 

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj