Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak w łatwy sposób pozbyć się glonów w akwarium

Jeśli w Twoim akwarium rosną glony, zawsze możesz coś z tym zrobić. To nie przypadek, że istnieją akwaria wolne od glonów. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad i wiedzieć, jak szybko usunąć glony przy minimalnym nakładzie pracy. Powinniśmy przestrzegać tych dwóch zasad:

  1. Należy mieć odpowiednie warunki w akwarium
  2. Należy użyć odpowiednich narzędzi do usunięcia glonów

Jedno bez drugiego nie będzie działać. Zanim zaczniemy poprawiać warunki w akwarium, musimy pozbyć się glonów. Glony zwykle nie odchodzą same tylko dzięki zmianie warunków w akwarium. Musimy również mechanicznie interweniować, poprawiać warunki, a następnie zapewnić, że nie powrócą.

 

Jak zapewnić odpowiednie warunki w akwarium?

Podstawą jest czystość. Sprawdź, czy zostały spełnione następujące warunki:

  • Masz dobry filtr, którego nigdy nie wyłączasz i jest pełen mediów filtracyjnych.
  • Regularnie zmieniasz jedną trzecią wody co najmniej co dwa tygodnie, najlepiej częściej.
  • W akwarium nie znajduje się zbyt wiele ryb. Idealny stosunek to: 1 litr wody na 1 cm długości ryby w akwarium. Wszystko powyżej może szybko doprowadzić do wzrostu glonów. Nadmierne karmienie także prowadzi do wzrostu glonów. To bardzo ważny punkt.
  • Długość zapalonego światła powinna wynosić maksymalnie do 10 godzin dziennie. Roślinom starczy nawet 8 godzin.
  • W akwarium masz glonojady, np. Crossocheilus siamensis, ślimaki Neritina natalensis, Molinezję lub krewetki. Jeśli masz rośliny, upewnij się, że mają wystarczającą ilość światła i składników odżywczych. W przeciwnym razie rozpocznij nawożenie lub dostarczanie CO2. Jeśli nie chcesz nawozić CO2, wybierz mało wymagające rośliny i zmniejsz oświetlenie.

 

Jak skutecznie usunąć glony

Po pierwsze, należy powstrzymać wzrost glonów. Niestety sama zmiana powyższych warunków zwykle nie wystarcza, aby zabić glony. Jeśli pominiemy etap mechanicznego usuwania, sytuacja może, paradoksalnie, pogorszyć się jeszcze bardziej po zmianie warunków w akwarium. Na przykład wyobraź sobie, że zaczynasz więcej nawozić, ale przy lepszym wzroście roślin, glony także rosną lepiej. Jest to logiczne biorąc pod uwagę, że są to także rośliny. Konieczne jest zatem usuwanie wodorostów ręcznie i za pomocą preparatów przez kilka dni lub tygodni. Następnie wodorosty zaczynają zanikać i nie wracają, ponieważ nawożenie sprawia, że rośliny stają się tak silne, że wodorosty nie mają już szansy na przetrwanie.

Poniżej znajduje się przegląd najczęstszych glonów i sposobu ich usuwania:

 

Czarne glony nitkowate i krasnorosty

staghorn bba

Są to czarno-szare glony, zwykle występujące w akwariach, w których występuje większe zanieczyszczenie. Świetne do walki z nimi są ciekłe węgle. Zalecana dawka działa, aby utrzymać je w ryzach, ale jeśli chcesz się ich pozbyć, musisz dozować około dwa razy więcej. Najlepiej zanurzyć rękę węglem w strzykawce w wodorostach i spryskać je pod wodą. Najlepiej wyłączyć w tym czasie filtr, aby zapobiec przemieszczaniu się węgla. Wodorosty zginą w ciągu kilku dni. Testowaliśmy, że dwukrotna dawka krótkoterminowa przez miesiąc nie zaszkodzi nawet bardziej wrażliwym rybom.

Aby zapobiec nawrotowi glonów po wycofaniu ciekłego węgla, konieczne jest zmniejszenie ilości ryb, aby nie było więcej niż 1 cm długości ryby na litr wody w akwarium. Pomoże także dobrej jakości filtracja z wylotem na powierzchni, która pomoże utrzymać wodę na powierzchni w ciągłym ruchu. Wskazane jest także użycie skimmera(filtra powierzchniowego). Ważne jest, aby do wody wprowadzono wystarczającą ilość tlenu.

Więcej tutaj

Zielone glony nitkowate

vlaknita rasa vlaknita

Wyglądają jak długie zielone „włosy“ zaplątane w rośliny. Na nie także świetny wpływ ma ciekły węgiel. Ewentualnie jego przedawkowanie. Jednocześnie zalecamy ręczne usunięcie glonów oraz rozmieszczenie krewetek i innych glonojadów. Pomogą także automatyczne preparaty do walki z glonami.

 

Aby zapobiec nawrotowi glonów, konieczne jest dostosowanie warunków w akwarium. Glony zwykle występują w silnie oświetlonych akwariach roślinnych, gdy rośliny nie są zaopatrzone w wystarczającą ilość składników odżywczych (azot i fosfor) lub brakuje im CO2. Nie bój się dodawać nawozu, chociaż wodorosty będą również tymczasowo rosły, płynny węgiel i rośliny będą je powstrzymywać. Gdy rośliny odzyskają zdrowie i zaczną rosnąć, glony nie powrócą.

Więcej tutaj

Zielone glony na szkle

gda

Jest to glon rosnący na szkle akwarium. Świetnym rozwiązaniem w wypadku pojawieniu się tego rodzaju nieproszonego gościa są automatyczne preparaty do walki z glonami, które sterylizują wodę, a po wyczyszczeniu nie będzie się już pojawiać.

Jeśli chodzi o zmiany warunków w akwarium, zalecamy, aby nie przepełniać, nie przekarmiać, mieć dobry filtr, a także zmieniać wodę i czyścić powierzchnię skimmerem.

Więcej tutaj

Sinice

sinice sinice

Są to lepkie niebiesko-zielone powłoki na piasku i dekoracjach. Na początek zalecamy odkurzanie za pomocą węża. Można także użyć środka na sinicę BlueExit.

Zwykle występuje, gdy stosunek azotu/fosforu jest nieprawidłowy lub gdy występuje niedobór jednego lub drugiego. Zalecamy rozpoczęcie dozowania nawozu azotowego  lub z dodatkiem fosforu  albo jednego i drugiego. To zależy od konkretnej sytuacji, na pewno bardzo pomo  testy na fosforany i testy na azotany. Ważne jest, aby pilnować, żeby azotany lub fosforany nie spadły do zera.

 Więcej tutaj

Zielona woda w akwarium

zeleny zakal v akvariu zeleny zakal v akvariu

Są to szerzące się glony jednokomórkowe. Bardzo trudno jest pozbyć się mętności po prostu zmieniając wodę, ponieważ mętność szybko powraca. Można zastosować wewnętrzną lub zewnętrzną lampę UV. Woda przechodząca przez lampę jest napromieniowywana promieniowaniem UV i w ten sposób usuwane są jednokomórkowe glony. Zazwyczaj starczy użycie lapmy UV na kilka dni, aby pozbyć się problemu. Zalecamy także stosować lampę w celu zapobiegania powstania takiej sytuacji w akwariumFiltry zewnętrzne SUNSUN  są już wyposażone w lampę UV i można ją włączać i wyłączać za pomocą przycisku.

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj