🔥Oświetlenie Sinkor teraz w promocji! Więcej tutaj 02d 17g 15m 52s

Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak tanio rozpocząć przygodę z akwarystyką w stylu ADA?

W dzisiejszym artykule, na podstawie naszych doświadczeń postaramy się pomóc tym z Państwa, którzy planują założyć akwarium w stylu ADA, a jednocześnie nie chcą na to wydać całej wypłaty. Jeżeli chcielibyście założyć klasyczne akwarium ADA, które można zobaczyć w japońskiej galerii w Nigacie i używalibyście wszystkich dodatków zalecanych przez ADA, musielibyście przygotować się na wydatek z rzędu kilku tysięcy złotych, w zależności od wybranej wielkości akwarium. W przypadku akwarium o długości 180 cm, kwota ta osiągnie wartość odpowiadającą cenie małego samochodu. Jeśli jednak wyposażenie techniczne i wielkość akwarium zostaną rozsądnie wybrane, mogą Państwo bez problemu stworzyć pełnowartościowe akwarium w stylu ADA, w bardzo rozsądnej cenie.

Wszystkie urządzenia opisane poniżej sami sprawdziliśmy i przetestowaliśmy w wielu akwariach, dlatego z całą odpowiedzialnością jesteśmy w stanie potwierdzić czy akwarium w stylu ADA będzie działać z danymi urządzeniami i czy można wyposażyć akwarium w dane urządzenia techniczne bez większych kompromisów. Na poniższym zdjęciu widać nasze akwarium zestawione zgodnie z metodą opisaną w artykule.

 

Wymiary akwarium

Jeśli nie chcą Państwo, aby kwota zakupu była kosmiczna, należy wybrać mniejsze akwarium. Dla początkujących idealnym rozwiązaniem okazuje się 60 cm akwarium, a konkretnie 60 x 30 x 30 cm i nie chodzi tutaj o żadną mini kosteczkę. Czas potrzebny na utrzymanie takiego akwarium nie jest zbyt długi - około pół godziny do godziny w tygodniu. Dużą różnice zrobi to, czy akwarium jest wykonane ze szkła optiwhite i sklejone przezroczystym silikonem. Cena akwarium nie wzrośnie tak gwałtownie, a różnica jest naprawdę zauważalna. Należy pamiętać, że akwaria w stylu ADA nie mają nigdy żadnego kolorowego tła, dlatego jest to dość ważne. Więcej informacji o Akwariach Optiwhite tutaj. Te małe akwaria o wymiarach do 60 cm wysyłamy bezpiecznie - tradycyjną pocztą, dostosowując do nich opakowanie.

Wybór techniki

Oświetlenie

W obecnych czasach nie trzeba polemizować czy użyć diod LED czy świetlówek, bowiem zakończono już całkowicie produkcję świetlówek akwariowych. W porównaniu do diod LED nie są one tak energooszczędne, mają niższą skuteczność świetlną na jeden Wat, i nie można u nich regulować intensywności. Ponadto ich cena jest taka sama jak cena nowoczesnego oświetlenia LED.

Wybierając oświetlenie LED polecamy zastosowanie sprawdzonych lamp LED. Zarówno dla dużych jak i małych zbiorników opłacalne jest skorzystanie z gotowych świateł LED (są to chipy LED zainstalowane na profilu aluminiowym). Zdecydowanie odradzamy taśmy LED oraz tuby LED. Taśmy LED przeważnie odznaczają się krótką żywotnością, a koniec końców i tak zakupią Państwo oświetlenie akwariowe. W przypadku tub LED należy przerabiać całą elektronikę, co jest nieopłacalne finansowo.

We wszystkich naszych akwariach używamy oświetlenia LED Chihiros. Mają one najlepszy stosunek ceny do wydajności na rynku. Tysiące akwarystów hodujących rośliny potwierdziło, że rośliny pod nim rosną wspaniale, co również potwierdzamy i my. W przypadku akwarium typu ADA o pojemności 60 l należy zastosować wersję A601 lub inną serię o mocy 30–40 W. Na ogół w akwariach ADA zalecamy stosować oświetlenie LED o mocy od około 0,3 do 0,5 W/l. W przypadku akwarium o pojemności 200 l zaś 60–100 W, w zależności od wymagań hodowanych roślin.

 

CO2

Konieczne jest, by akwarium posiadało możliwość dostarczania CO2 z butli ciśnieniowej. Metody na „młode wino” oraz inne, podobne, w tym przypadku nie będą działać. Z całą pewnością konieczna będzie inwestycja w zestaw CO2, którego cena wynosi około 500 złotych. Jego zaletą jest to, że za pomocą trójnika, można go jednocześnie używać do sąsiedniego akwarium. Do zestawu CO2 należy jeszcze dokupić szklany dyfuzor oraz  tester CO2  – drop checker, za pomocą którego będziemy mierzyć CO2 i ewentualnie za pomocą zaworu regulacyjnego (znajdującego się na nim) regulować jego przepływ z zestawu CO2. W akwarium należy używać wyłącznie szkła - szklanego drop checkera oraz szklanego dyfuzora, gdyż tylko w ten sposób odniesiecie wrażenie należytej czystości zbiornika w stylu ADA.

 

Filtracja

Jedyna możliwość filtracji to użycie filtra zewnętrznego. Dla tego wymiaru akwarium najtańszym (sami używamy go w niektórych akwariach) rozwiązaniem jest filtr  AQUA-NOVA NCF-600. Filtr ten jest cichy i wydajny, dokładnie taki jaki jest potrzebny na akwarium o tej wielkości. Jeśli chcecie wydać za filtr większą kwotę i oczekujecie precyzyjnej niemieckiej jakości, możecie wybrać  Eheim Classic 2215, który jest dla 60l akwarium idealny. W większych akwariach polecamy filtry SUNSUN. Z doświadczenia wiemy, iż posiadają one doskonałą jakość wykonania (taka sama jak niemieckie filtry JBL lub Tetra), ale są zdecydowanie tańsze. Seria B dodatkowo posiada wbudowaną lampę UV. Po każdej wymianie wody poleca się ją profilaktycznie włączyć. Woda jest czystsza i nie rośnie tyle zielenicy połaciowej na szybach. W małych akwariach około 40 l i mniej wskazana jest mała wersja SUNSUN HW-602B.

Do filtra należy jeszcze dokupić szklane rurki Lily pipes. Plastikowe wlotowe i wylotowe rurki filtra będą wyglądać nieestetycznie. Jedynie szklane Lily pipes w kombinacji ze szklanymi akcesoriami CO2 sprawią, że osiągniecie optyczną czystość, nad którą styl ADA pracuje.

Substrat

Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie użycie japońskiego podłoża. Na polskim rynku jest dostępny bądź to Ebi Gold Shrimp Soil lub substrat ADA. Próby oszczędzania na substracie są niewskazane. W przeszłości założyliśmy wiele akwariów z wieloma podłożami i szczerze mówiąc, ten substrat jest najlepszy do akwarium roślinnego i jest wart swoich pieniędzy. Nie jest konieczne wydawanie kolejnych pieniędzy na suplementy typu ADA Bacter, substrat pod podłoże ADA i delikatną formę ADA Aquasoilu Powder – są to wyłącznie suplementy i nie wszystko od nich zależy. Owszem pomogą, ale metoda ta nie opiera się bezpośrednio na nich. Do akwarium o długości 60 cm (54 litry) wystarczy jeden worek 8 lub 9 litrów. Oba te substraty są bardzo do siebie zbliżone i nie popełnią Państwo błędu używając któregoś z nich. Do akwarium w stylu japońskim zdecydowanie nie polecamy piasku, żwiru, wypalonej gliny, gdyż nigdy nie osiągną Państwo takich funkcji i procesów w akwarium jak z substratami japońskimi, które są wykonane z prawdziwej gliny, obniżają pH oraz twardość wody.

Dodatki

Do założenia akwarium potrzebne będą również dekoracje - kamienie i korzenie. Niestety niemalże niemożliwe jest znalezienie w polskim krajobrazie takiego kamienia, który w 54 litrowym akwarium nie będzie zakłócał ładu i będzie funkcjonował harmonicznie. Kamienie do takiego akwarium muszą być bardzo chropowate. Jeśli takiego kamienia nie znajdziecie, lepiej nie dawać innego do akwarium. Jeśli poważnie podchodzą Państwo do kwestii akwarium, należy wybrać kamienie i korzenie importowane z Japonii lub przynajmniej z tropików, w przeciwnym razie efekt akwarium ADA nie zostanie osiągnięty. Wybieraj spośród kamieni takich jak Dragon Stone, Seiryu stone, Manten stone lub korzeni Red Moor Wood itp.

Po założeniu akwarium konieczne będzie dozowanie niektórych nawozów. Nie będzie więc konieczności wydawania kilkuset złotych za oryginalne nawozy ADA, tak samo będą funkcjonować podstawowe chemikalia. Przez pierwszy miesiąc wystarczy dodawać  KALI PLUS lub już zmieszany płynny Kalium lub Potassium. Od około drugiego miesiąca zaczynamy bardzo ostrożnie dozować FEROX lub inny nawóz kompleksowy jak Easy-Life ProFito. Składniki odżywcze zaczynamy dołączać dopiero po ok. dwóch lub trzech miesiącach – japońskie substraty mają ich wystarczająco! Nawozić azotem zaczynamy najszybciej za 3 miesiące.

Wystarczające są również oryginalne materiały filtracyjne znajdujące się w filtrze, jednakże zależy to od konkretnej marki filtra. Dobrze mieć w filtrze możliwie jak najwięcej porowatego medium, ponieważ działa ono znacznie lepiej niż zwykłe bio gąbki. Do każdego filtra polecamy dodać torebkę SZAT Clear Water Original, używamy jej naprawdę w każdym filtrze. Funkcjonują one doskonale.

Rośliny

Natychmiast od pierwszego dnia konieczne jest obsadzenie co najmniej 2/3 dna akwarium obojętne czy to roślinami koszyczkowymi czy też roślinami in vitro. Patrząc na akwarium z góry substrat musi być niemal niewidoczny, jeśli tego Państwo nie zrobią, akwarium będzie miało problemy ze startowaniem. Do 60 cm akwarium należy wybierać rośliny drobnolistne. Jeśli nie mają Państwo pewności co do wyboru roślin, prosimy skontaktować się z nami na email: sklep@invital.pl, chętnie Państwu doradzimy.

Metodyka zakładania

Na dno akwarium należy nasypać substrat, umieścić dekoracje i zalać wodą do jednej trzeciej wysokości akwarium. Pora zasadzić wszystkie rośliny. Po posadzeniu należy dolać wodę do akwarium i zainstalować  zestaw CO2 z dyfuzorem i szklanym drop checkerem. Zestaw CO2  nastawić na jednen bąbelek co 3 sekundy (dla akwarium 60 cm). W ciągu pół dnia drop-checker miałby być ciemnozielony – jeśli nie będzie, za pomocą zawora należy dodawać CO2.

Proszę włączyć  filtr i nigdy go nie wyłączać.

Włącz pełną moc oświetlenia i świeć przez pierwszy miesiąc tylko 6 godzin dziennie – zalecamy używać programatora czasowego. Nie potrzeba nic więcej.

Przez pierwszy tydzień należy codziennie zmieniać połowę wody! W przypadku substratu Ebi Gold Shrimp Soil można rzadziej.

W pierwszym tygodniu akwarium nawozimy używając wyłącznie KALI PLUS - 2 ml dziennie tuż po wymianie wody (dotyczy 60 cm akwarium). Jeśli nie chcesz mieszać proszku, użyj Easy Life Kalium .

W drugim tygodniu zmieniamy wodę co drugi dzień, codziennie dodajemy 2 ml KALI PLUS.

W trzecim tygodniu wodę zmieniamy 3 x. Nawożenie podobnie. Do akwarium wpuścimy krewetki japońskie, które pomogą nam z glonami.

W czwartym tygodniu zmieniamy wodę tylko 2x, dodając do KALI PLUS jedną trzecią dawki FEROXU. Można jednak dodać jakikolwiek inny kompleksowy nawóz z zawartością mikroelementów i żelaza jak np. Easy-Life ProFito. Dodaj CO2 ,by drop checker był jasnozielony.

Po miesiącu zmieniamy około jedną trzecią do połowy wody tylko raz w tygodniu. Możemy wpuścić małe rybki i nawozimy tylko FEROXEM stopniowo do pełnych dawek. Początkowo wystarczą mniejsze dawki.  Węgiel aktywny w filtrze zastąpimy normalnym materiałem filtracyjnym. Oświetlanie dochodzi do 10 godzin dziennie.

Możliwe problemy

Z największym prawdopodobieństwem w trzecim dniu pojawią się w akwarium brązowe glony, wystarczy tylko akwarium zasiedlić krewetkami (idealnie Amano shrimp) i ewentualnie Otocinklusami przyujściowymi. Niczego innego nie ruszajcie – stopniowo akwarium samo dostanie się do równowagi. Jeśli będą Państwo przestrzegać powyższej procedury, akwarium ustabilizuje się w ciągu dwóch miesięcy i będzie bez glonów.

Podsumowanie

Jeśli będziesz postępować zgodnie z powyższą instrukcją, otrzymasz funkcjonalne akwarium w stylu ADA w bardzo atrakcyjnej cenie, na które może sobie pozwolić prawie każdy. Nie polecam jeszcze bardziej próbować oszczędzać, ponieważ osobiście uważam, że odbywałoby się to kosztem czystego wyglądu akwarium lub jego funkcjonalności i mogłyby wystąpić problemy z jego równowagą biologiczną. Jeśli masz jakieś pytania, prosimy o kontakt na e-mail: sklep@invital.pl. Życzymy powodzenia!

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj