Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak skonfigurować zewnętrzny filtr akwariowy

W tym artykule omówimy, jak prawidłowo zainstalować i konserwować filtr akwariowy. Istnieją pewne schematy, które mogą znacznie wpłynąć na jego skuteczność.

Bakterie filtracyjne i biologiczna praca filtra

Filtracja w akwarium pełni nie tylko funkcję filtracji mechanicznej, która usuwa widoczne zanieczyszczenia, ale także funkcję biologiczną, gdzie w sposób niewidoczny oczyszcza wodę. Woda jest oczyszczana przez tzw. bakterie filtracyjne, które osiedlają się w filtrze i przekształcają toksyczne substancje odpadowe, takie jak amoniak i mocznik w substancje nieszkodliwe, które można usunąć poprzez wymianę wody.

Im więcej bakterii filtracyjnych uda nam się skolonizować w filtrze, tym skuteczniejsza będzie filtracja. Jak zapewnić jak największą ilość bakterii w filtrze po uruchomieniu:

1. Bakterie same zasiedlają się w filtrach w ciągu około 5 tygodni. Jednak dawka bakterii znacznie to przyspieszy. Po wlaniu jej do akwarium, bakterie zasiedlą filtr w ciągu tygodnia. Zalecamy również dozowanie po każdym czyszczeniu filtra. Możemy polecić bakterie Seachem Stability, które są bardzo wysokiej jakości.
2. Jeśli masz już działający filtr, włóż trochę materiałów filtracyjnych z filtra już działającego do nowego filtra, a następnie dodaj bakterie z butelki.
3. Nigdy nie wyłączaj filtra na noc. Bakterie w filtrze potrzebują tlenu, a zaczyna go brakować już po godzinie od wyłączenia filtra, więc bakterie zaczęłyby szybko umierać. Gdybyś wyłączał filtr na noc, nigdy nie powstałyby w nim żadne bakterie i nie zostałyby usunięte z wody żadne trujące substancje.
4. Pamiętaj, że przez pierwsze 4 tygodnie filtr nie pracuje na 100%, dlatego można częściej podmieniać wodę lub nie umieszczać w akwarium tak wielu ryb. Bakterie w płynie znacznie skracają ten proces.

Jakie materiały filtracyjne zastosować i jak je ułożyć w filtrze

Celem doboru materiałów filtracyjnych jest zapewnienie jak najlepszego środowiska dla bakterii filtracyjnych i wprowadzenie ich jak największej ilości do filtra. Istnieje duża różnica między materiałami w tym, ile bakterii mogą one zatrzymać. Dość porowaty materiał, jakim jest pianka filtracyjna, może zatrzymać znacznie więcej bakterii niż np. pierścienie ceramiczne, ponieważ pierścienie mogą zatrzymać bakterie tylko na powierzchni pierścienia, natomiast pianka może zatrzymać bakterie również wewnątrz w zagłębieniach. Jeszcze więcej bakterii można umieścić w specjalnych porowatych materiałach filtracyjnych. Media te oferują bakteriom kilka razy więcej miejsca niż pianki. Porowatych mediów nie wymienia się, jedynie przepłukuje wodą z akwarium podczas czyszczenia filtra. Jak postępować:

1. Umieść w filtrze porowate medium filtracyjne, takie jak Seachem Matrix. Będzie ono służyć jako serce filtra i pomieści najwięcej bakterii.
2. Aby zapobiec zatkaniu tego porowatego medium odpadami, należy najpierw umieścić w filtrze piankę filtracyjną lub pierścienie ceramiczne, które zatrzymują najgrubsze zanieczyszczenia. Materiały porowate należy utrzymywać w miarę czyste.
3. Na koniec filtracji polecam oczyszczanie chemiczne za pomocą worka Seachem Purigen, który pochłania amoniak, mocznik i głównie usuwa również mętność, dzięki czemu woda jest klarowna bez śladów mętności. Usuwa również brązowe przebarwienia wody spowodowane przez korzenie. Mediów Purigen jak i Matrix nie trzeba wymieniać, wystarczy przepłukać wodą lub zregenerować w przypadku Purigenu.
4. Jako ostatni krok można opcjonalnie użyć białej waty filtracyjnej. Dzięki temu usuniemy najdrobniejsze zanieczyszczenia mechaniczne. Wata musi być jednak regularnie wymieniana.

Podsumowując: najpierw woda w filtrze musi przepłynąć przez gąbkę lub wałeczki, następnie w filtrze należy umieścić jak najwięcej materiału porowatego, a na końcu woda musi przepłynąć przez Purigen i ewentualnie watę filtracyjną.

Jak pielęgnować i czyścić filtr

Aby filtr działał prawidłowo, należy go regularnie czyścić i pielęgnować. Polecamy:

1. Otwórz filtr raz na 3-4 miesiące i umyj wszystkie media filtracyjne w wodzie z akwarium w wiadrze. Lepiej użyć wody z akwarium, aby chlor nie zniszczył bakterii znajdujących się w środku. Możesz użyć siatek filtracyjnych dla wygodniejszego przenoszenia.
2. Jeśli stosowałeś Purigen, musisz go zregenerować w ACE (procedurę znajdziesz w instrukcji lub szczegółach produktu). Posiadanie dwóch worków Purigen jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy je wymienić i w spokoju zregenerować drugi, aby następnego dnia nie trzeba było ponownie otwierać filtra.
3. Jeśli używasz waty filtracyjnej, wymień ją na nową. Inne materiały filtracyjne nie wymagają wymiany, wystarczy je umyć.
4. Jednocześnie zaopatrz się w szczotkę do czyszczenia węży i oczyść nią węże od filtra. To znacznie pomoże utrzymać wystarczający przepływ z filtra, który zmniejszają zanieczyszczenia na wężach. Jeśli obawiasz się, że węże mogą się wysunąć, możesz przymocować je do filtra za pomocą uchwytów. Za pomocą szczotki wyczyść również rurki wlotowe i wylotowe w akwarium.
5. Raz na pół roku nie zaszkodzi wyjąć wirnik i wyczyścić go szczoteczką. Będzie działać lepiej. Zresztą za każdym razem, gdy otwierasz filtr, smaruj główną uszczelkę głowicy tym silikonem w tubce.

Wierzę, że ten poradnik pomoże Ci doprowadzić Twój filtr do prawidłowego działania. Po więcej informacji zapraszamy do naszego Akwaporadnika.

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj