Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Jak dobrać odpowiednie wkłady filtracyjne do filtra akwariowego

Większość filtrów jest już fabrycznie wyposażona we wkłady filtracyjne. Niestety, chcąc obniżyć koszty produkcji i zaoferować filtr w konkurencyjnej cenie, producenci prawie zawsze wybierają najtańsze rozwiązania, więc jest wiele miejsca na ulepszenia.

 

Rodzaje materiałów filtracyjnych

Istnieją 3 podstawowe typy materiałów filtracyjnych, które różnią się funkcją:

 

Filtracja mechaniczna

Materiały te są używane do wychwytywania grubszego brudu. To znaczy. że nie odfiltrowują z wody niebezpiecznych rozpuszczonych substancji, a jedynie zatrzymują widoczne dla oka zanieczyszczenia mechaniczne. W większości pełnią one rolę filtrów wstępnych, które chronią tylko inne, droższe materiały, które pełnią również funkcję biologiczną i chemiczną. Najtańsze filtry na rynku zawierają tylko mechaniczne materiały filtracyjne, co jest błędne.

Przykłady: Wałęczki ceramiczne, różne wycięte kształty tworzyw sztucznych, biogąbka (częściowo działają także biologicznie), biała wata filtracyjna.


Filtracja biologiczna

To tutaj odbywa się główna część filtracji wody. Biologiczne media filtracyjne to nic innego jak bardzo porowate materiały, które pozwalają na przyleganie bakterii filtracyjnych. To właśnie te bakterie potrafią niewidocznie oczyścić wodę, tj. że usuwają toksyczne substancje uwalniane przez rozkład odchodów i pozostałości pasz. Bakterie działają tylko wtedy, gdy filtracja jest włączona 24 godziny na dobę, w przeciwnym razie bakterie giną w ciągu kilku godzin, a ich ponowne uformowanie zajmuje ok. 3 tygodnie. Aby przyspieszyć ten proces można takie bakterie kupić.

Przykłady: bardzo porowate media, np.  bestseller w kategorii INVITAL FilterPro Aquario Neobiogąbki, Siporax.


Filtracja chemiczna

Gdy tylko woda zostanie oczyszczona z pływających zanieczyszczeń i będzie wolna od toksycznych, rozkładających się substancji, możemy ją dodatkowo oczyścić chemicznie.

Woda może być zdrowa, ale jednocześnie ma niewielkie zmętnienie, które jest spowodowane np. Przez korzenie lub podłoże lub same rośliny. W takim przypadku wskazane jest użycie węgla aktywnego, który jak gąbka zasysa nieczystości do siebie, dzięki czemu woda będzie całkowicie czysta. Nie zaleca się stałego stosowania węgla aktywnego w filtrze, ponieważ jest on dość agresywny. Powinien być stosowany tylko doraźnie, np. przy zakładaniu akwarium.

Przykłady:  bestseller w kategorii INVITAL InstaPure , węgiel aktywny

 

Jak wkładać poszczególne materiały do ​​filtra

Poniższe wiersze będą dotyczyły filtrów zewnętrznych. W przypadku filtrów wewnętrznych lub podwieszanych przestrzeń jest bardzo ograniczona i należy starać się wypełnić je maksymalną ilością materiałów biologicznych lub filtrację chemiczną i pominąć filtrację mechaniczną.

  • Woda musi najpierw przepłynąć przez filtrację mechaniczną.
  • Następnie powinien przepływać przez główną i największą część, czyli filtrację biologiczną. Bardzo INVITAL FilterPro będą najlepsze,
  • Na końcu filtra zalecamy umieszczenie INVITAL InstaPure, który oczyszcza wodę do 100% przezroczystości.

Jeśli masz problemy z unoszącym się drobnym brudem, na koniec możesz użyć bawełnianego filtra. Chociaż jest to filtracja mechaniczna, lepiej jest umieścić ją ze względu na jej drobność na końcu filtracji, aby nie została zbyt zatkana.

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj