Jsme největší eshop s akvaristikou v ČR a SK!

Jak dobrać odpowiedni nawóz do akwarium – podstawy

W dzisiejszych czasach na rynku jest dostępna bardzo szeroka gama nawozów dla roślin akwariowych. Ten artykuł ma na celu podsumowanie podstawowych rodzajów nawozów dostępnych na rynku i pomoc w dobraniu tego najlepszego nawozu dla Twojego akwarium.

 

Sypki nawóz czy nawóz w płynie?

Wady i zalety nawozów w postaci płynu:

wygodne, nie trzeba przygotowywać mieszanki

bardzo długi okres przydatności (kilka lat)

cena jest zazwyczaj wyższa niż cena nawozów w sypkiej postac

Wady i zalety nawozów w postaci sypkiej:

zazwyczaj niższa cena

nawóz trzeba najpierw wymieszać z wodą

krótszy okres przydatności – maksymalnie jeden rok, zazwyczaj mniej

 

Chcę nawóz w płynie, ale nie wiem jaki

To zależy od tego czy masz akwarium ogólne z rybami i roślinami lub czy masz mocno naświetlone akwarium pełne roślin z minimalną ilością ryb. Dopiero na podstawie tej informacji można dobrać nawóz.


Zwyczajne akwarium ogólne:

Zalecamy użycie któregokolwiek z nawozów wieloskładnikowych. Nie zalecamy używania tych najtańszych nawozów, których cena nie sięga nawet do 15 złotych, dlatego że taki nawóz nie może ze względu na cenę zawierać wszystkich, potrzebnych roślinom, składników odżywczych.
Jako drugi nawóz, w kombinacji z nawozem wieloskładnikowym, warto stosować węgiel w płynie. Przy stosowaniu tej kombinacji można osiągnąć bardzo dobre wyniki. Najwyższą jakość na rynku oferuje EasyCarbo lub Carbon.

Akwarium roślinne:

W tym przypadku warto używać nawozów zalecanych w akapicie wyżej, to znaczy nawozów wieloskładnikowych w kombinacji z węglem w płynie. W odróżnieniu od akwariów ogólnych, do tych roślinnych trzeba dodać także nawóz z zawartością azotu i fosforu, dlatego że te pierwiastki w tym rodzaju akwariów nie występują w wystarczających ilościach.

 

Chcę nawóz w sypkiej formie, ale nie wiem jaki

I w tym przypadku trzeba akwaria podzielić na zwykłe i roślinne.

Zwyczajne akwarium ogólne:

W przypadku sypkiego nawozu zdecydowanie polecamy nawóz Ferox. 
Do tego preparatu zalecamy dodawać jeszcze węgiel w płynie. Do tych najlepszych na rynku należy EasyCarbo albo Carbon.

 

Akwarium roślinne:

Idealne jest stosowanie nawozu Ferox NPK, który zawiera także azot i fosfor. Nie trzeba więc stosować dodatkowych nawozów z zawartością tych pierwiastków. Patrząc od drugiej strony, oddzielnym dodawaniem azotu i fosforu można uzyskać lepsze wyniki, ale to już jest zabawa dla bardziej zaawansowanych „ogrodników“. Ten nawóz polecamy używać w kombinacji z węglem w płynie.