Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

Brunatnice

Brunatnice

  • Nazwa:Brunatnice, okrzemki
  • Trudność usuwania: Bardzo łatwa – można zetrzeć palcami lub usunąć np. za pomocą preparatu AlgExit.
  • Prawdopodobna przyczyna powstania: Amoniak po założeniu akwarium i nadmiar krzemianów w wodzie.
  • Charakterystyka:Brązowy nalot na roślinach i substracie

W ciągu pierwszych dwóch do czterech tygodni po założeniu akwarium brunatnice są bardzo beżowe. Jest to jednak glon bardzo łatwo usuwalny. Tworzy się na szybach, dekoracjach, substracie i roślinach na których wytwarza brązową warstwę nalotu, który można łatwo zatrzeć palcami.

Brunatnice występuje zwykle w nowo założonych jeszcze niedostatecznie ustabilizowanych zbiornikach, w których występuje amoniak. Mogą również pojawić się i w zaaklimatyzowanych zbiornikach z powodu nadmiaru światła i oraz niewłaściwej i nieregularnej pielęgnacji akwarium. Jako częsty powód narostu tych glonów jest wymieniane zwiększone stężenie krzemianów w wodzie wodociągowej. Można to zmierzyć  testem na krzemiany.

Rady dotyczące usuwania brunatnic

Usuwanie ręczne

Podczas zmieniania wody, możecie zetrzeć wszystkie glony z liści roślin i szyb. Jest to bardzo łatwe zwłaszcza za pomocą gąbki lub papierowego ręcznika.

Dostosowanie oświetlenia

Brunatnice czują się dobrze w środowisku o wysokim natężeniu oświetlenia, dlatego należy zmniejszyć ilość oświetlenia oraz nie przekraczać czasu świecenia do 10 godzin dziennie. Dłuższy czas świecenia sprzyjałby również rozwojowi tych glonów

Usuwanie chemiczne

Do usuwania glonów można zastosować również któryś z komercyjnych produktów. Dobre recenzje ma np. preparat EasyLife AlgExit, jednak podstawą jest zmiana warunków w akwarium.

Wymiana wody

Dużym pomocnikiem w walce z tymi glonami są duże i regularne wymiany wody. Im częściej, tym lepiej. Sprzyjają one eliminacji amoniaku i odpadów organicznych. W przypadku występowania wysokiego stężenia krzemianów w wodzie akwariowej istnieją również materiały filtracyjne do ich usuwania.

Zwierzęta

Bardzo dobrymi zjadaczami glonów są ślimaki i Otosek Przyujściowy (Otocinclus affinis). Lepiej jednak stosować je tylko profilaktycznie, ponieważ zainfekowane akwarium trudno uratować.

Prewencja

W większości przypadków podczas zakładania akwarium nie da się uniknąć tych glonów. Po pewnym czasie i regularnej konserwacji miałyby same zniknąć. Jednak ważne jest, by poprzez regularną wymianę wody i czyszczenie filtrów utrzymywać zbiornik w czystości. Warto też posadzić wystarczającą ilość roślin, które będą na dużą skalę eliminować amoniak. Niepotrzebnie nie należy prześwietlać akwariów.

Przetłumaczono ze strony: www.aquascapingworld.com

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj