Jesteśmy największym internetowym sklepem akwarystycznym w Polsce

10 największych mitów w akwarystyce roślinnej

Akwarystyka roślinna - jej mity i półprawdy

10 poniższych mitów spisał l George Farmer.

Poniższe akwaria są dziełem George Farmera

1. Rośliny wymagają miękkiej wody

Wszystkie rośliny, które kiedykolwiek posiadałem, hodowałem z powodzeniem w twardej wodzie. Nawet te rośliny, które przez akwarystów są uważane jako najbardziej wymagające gatunki (zdjęcia jego akwariów znajdują się w powyższym linku).

Wręcz przeciwnie, jeśli macie Państwo miękką wodę, do standardowego nawożenia należy dodawać jeszcze magnez i wapń, ponieważ pierwiastki te są zawarte tylko w twardszej wodzie. Jeśli woda jest wyjątkowo twarda, należy zwiększyć ilość dozowanego CO2/p>

Znam wielu akwarystów z Londynu, którzy kierując się tą zasadą z powodzeniem uprawiają rośliny nawet w najtwardszej wodzie.

Miękka woda jest ważna dla niektórych gatunków ryb, zwłaszcza do ich skutecznego rozmnażania. Z mojego doświadczenia jednak wynika, że celowe zmiękczanie wody jest zbędne.

2. Rośliny akwariowe najlepiej będą rosły w akwariach posiadających kabel grzewczy

Prowadziłem z sukcesem ponad 30 zbiorników roślinnych bez kabli grzewczych na dnie akwarium.

Kable te są dosyć drogie, a w niektórych sytuacjach nawet się ich nie poleca. Jedna z firm produkujących wzbogacone substraty przestrzega nawet przed przenikaniem substancji odżywczych z substratu do słupa wody.

Ważniejsze jest, by dbać o prawidłowy wzrost korzeni, które będą dostarczać substratowi wystarczającą ilość tlenu i nie będzie w nim nic gnić.

Inwestujcie raczej do lepszej filtracji, systemu CO2 i substratu.

3. Dodanie zjadaczy glonów do akwarium rozwiąże duże problemy z glonami

Krewetki i rybki, które zjadają glony są bardzo przydatne do usuwania resztek glonów, które pojawiają się w normalnej ilość, ale nie pomogą Państwu z większą inwazją glonów. Najważniejsze jest bowiem usunięcie przyczyny wzrostu glonów, w przeciwnym przypadku glony po prostu znowu wrócą.

Jeśli w akwarium będzie znajdować się ich duża ilość, swymi odpadowymi produktami mogą przyczynić się do jeszcze większej inwazji glonów. Najważniejsze jest więc zapewnienie zdrowego wzrostu roślin poprzez stosowanie odpowiedniego oświetlenia i składników odżywczych z CO2.

4. Akwaria roślinne miałyby mieć prąd wody w zbiorniku, gdyż powodują wzrost glonów

Niestety jest to bardzo częsty błąd, o którym można przeczytać na wszystkich forach dyskusyjnych. To prawda, że akwaria o słabym oświetleniu i małej ilości substancji odżywczych mogą funkcjonować mając również niewłaściwy strumień, ogólnie jednak można stwierdzić, że rośliny lepiej rozwijają się w akwariach z wystarczającym strumieniem i cyrkulacją wody.

To z powodu lepszej dystrybucji CO2 i składników odżywczych w zbiorniku. Jeśli bowiem dozują Państwo CO2 np. zwyczajnym dyfuzorem takim jak np. dyfuzor z drzewa lipowego, ceramiczny itd., CO2 bez strumienia nigdy nie dostanie się na drugi koniec zbiornika i rośliny będą tam głodować, co doprowadzi do opadania ich liści, niewłaściwego wzrostu oraz powstawania glonów.

Istnieje jednak różnica pomiędzy strumieniem a odpowiednią cyrkulacją. Nie oznacza to jednak, że rośliny miałyby bezwładnie kołysać się wraz z prądem, co powodowałoby u nich fizyczny stres. Dobrej jakości strumień zapewnią deszczownice i lily pipes.

Do akwarium należy zainstalować takie filtry i pompy, by ich dokumentacyjnie deklarowana wydajność wskazywała przepompowywanie zbiornika 10x na godzinę (jeśli mają Państwo 100 l zbiornik, należy kupić np. filtr o wydajności 600 l/godz. a do niego zakupić pompę o wydajności 400 l/godz.). Wybierzcie jednak adekwatne deszczownice albo lily pipes. Gdyby powyższa objętość tryskała z jednego wąskiego otworu, byłoby to jacuzzi. Odpowiedni strumień poznają Państwo po tym, iż wszystkie rośliny powinny delikatnie kołysać się wraz ze strumieniem przepływającej wody.

 5. Rośliny akwariowe wymagają kwantu światła

Niektórzy odnoszący sukcesy akwaryści hodują również wymagające gatunki roślin pod relatywnie słabym oświetleniem. Chodzi o to, by zaopatrzyć rośliny w wystarczające ilości składników odżywczych nawozów, CO2 i wystarczający prąd wody w zbiorniku.

Z powodzeniem pod oświetleniem złożonym z dwóch świetlówek na 60cm akwarium i siedmiogodzinnym czasem świecenia wyhodowałem nawet dywanik trawnikowy.

Uprawa roślin pod włączonym przez 12 czy 10 godzin oświetleniem jest zupełnie zbędna. Mniej światła i krótszy czas świecenia znacznie obniżają zagrożenie wzrostu glonów. Ponadto zaoszczędzicie pieniądze za energię i nie będziecie musieć dostarczać tyle CO2 i składników odżywczych

6. Akwaria roślinne wymagają minimalnego ruchu tafli wody

To nieprawda! Czasami jest to nawet niebezpieczne. Właściwy ruch tafli wody dostarcza odpowiednią ilość tlenu do wody.

Jeśli dodatkowo dodajesz do akwarium CO2, jest to praktycznie niezbędne. Dodawanie CO2 bez ruchu powierzchni wody jest śmiertelną kombinacją dla rybek.

Tlen jest niezwykle istotny zarówno dla zwierząt, jak i dla bakterii znajdujących się w filtrach i substracie. Jeśli będziecie mieć wystarczający ruch powierzchni wody, nawet przy przedawkowaniu CO2 nie możecie otruć rybek. Faktem jest, że część CO2 w ten sposób ucieknie, ale zdecydowanie lepiej jest dodać trochę więcej CO2 niż oszczędzać go i pozostawić powierzchnię nieruchomo, co mogłoby doprowadzić do śmierci zwierząt i wielu innych problemów.

7. Nawożenie i dozowanie CO2 odpowiednim prądem jest niepotrzebne. Akwaryści hodowali rośliny również przed 25 laty bez takich osiągnięć

To w pewnym stopniu prawda, ale tylko częściowo. Niektóre gatunki roślin takie jak np. mech jawajski i kryptokoryny tego nie wymagają, ale jeśli chcą Państwo mieć naprawdę piękne akwarium, na dodatek bez glonów, należy zadbać o wystarczający prąd w zbiorniku i dostarczać CO2. Czy widzieli już Państwo akwarium z dobrze rozwijającymi się roślinami dywanowymi i niewłaściwym oświetleniem, bez cyrkulacji wody, CO2 i nawożenia?

Wielu akwarystów chce hodować wymagające czerwono liściaste rośliny, które potrzebują trochę więcej oświetlenia. Jeśli przy wyższym oświetleniu nie dostarczymy większej ilości składników odżywczych oraz CO2, powstaną glony.

8. Specjalne świetlówki akwarystyczne są dla roślin niezbędne

Specjalne świetlówki akwarystyczne nie zaszkodzą. Są jednak kilkakrotnie droższe a spełniają identyczną funkcję jak ich zwykli tani krewni.

Większość z nich ma dodatkowo spektrum w niebieskim i czerwonym obszarze, co daje nienaturalny fioletowy kolor, dlatego lepiej zastosować klasyczne świetlówki 8xx o pełnym spektrum, które dodają bardziej naturalny wygląd.

Potem wystarczy już tylko wybrać kolor świetlówek. Do akwariów holenderskich bardziej pasuje kolorystyka żółciejsza około 3000-4000K, innym wręcz przeciwnie podobają się odcienie zimniejsze około 8000-10000K.

Roślinom nie zależy na kolorystyce, chcą jedynie wystarczającej ilości światła.

9. Niemożliwe jest, by długookresowo prowadzić z powodzeniem akwarium roślinne bez glonów

Niektóre ze swoich akwariów prowadzę już od ponad dwóch lat i nadal są w doskonałym stanie. Przy właściwej pielęgnacji i sprzęcie dobrej jakości nie jest to zbyt skomplikowane.

Chociaż spędzam 5 dni w tygodniu poza domem, mam w domu 3 zbiorniki roślinne, a moja rodzina jest w stanie pielęgnować je.

Raz w tygodniu wymieniam wodę i przycinam rośliny. Jak tylko pojawią się najdrobniejsze problemy, szybko staram się je rozwiązać i nie pozwalam na to, by przerodziły się w gigantyczne problemy.

10. Azotany i fosforany powodują wzrost glonów

Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych wypowiedzi ostatnich czasów. Wiele osób nadal uważa, że fosforany i azotany w dobrze porośniętym zbiorniku powodują powstawanie glonów. Ale to nieprawda.

Wielu akwarystów już od lat 90 dodaje nawozy zawierające te związki i nie mają problemu z glonami. Jednak nie zawsze stosowanie tych nawozów jest właściwe. Jeśli nie macie wystarczającej ilości roślin w akwarium, dodawanie azotanów będzie prawdopodobnie bezcelowe, ale na pewno nie spowodujecie tym powstania glonów. Jeśli jednak będziecie mieli wystarczającą ilość CO2 w akwarium oraz dobrą cyrkulację wody, możecie wsypać do zbiornika pewną ilość azotanów, a glony i tak nie urosną. Należy bowiem zadbać o zdrowy wzrost roślin. Ich niedożywione liście są spowodowane przez glony. Uwalnia się z nich bowiem amoniak, który jest z odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się glonów.Więcej informacji o tym problemie znajdą Państwo w artykule  azotany i fosforany nie powodują glonów.Więcej informacji o tym problemie znajdą Państwo w artykule  azotany i fosforany nie powodują glonów

Przetłumaczono z www.practicalfishkeeping.co.uk

Więcej informacji o tym problemie znajdą Państwo w artykule  azotany i fosforany nie powodują glonów

 

Uzyskaj korzyści

Dołącz do naszej strony na Facebooku, aby otrzymywać rabaty, informacje o nowych artykułach i tutorialach, praktyczne wskazówki, inspiracje oraz wiele więcej.

Możesz dołączyć tutaj

Jesteśmy również na INSTAGRAMIE

Na naszym Instagramie, jak również na naszej stronie FB, regularnie, codziennie dodajemy ciekawe treści, takie jak rabaty, porady, filmy i wiele innych. Dołącz do naszego IG, a nie przegapisz niczego.

Możesz dołączyć tutaj